Bakanlıktan Sinemaya 1,8 Milyonluk Destek

1994

Kültür ve Turizm Bakanlığı, başarılı eserlere imza atacak genç sinemacıların sektöre adım atmasına katkı sağlayan senaryo, kısa film, animasyon film ve proje geliştirme türlerine 2021 yılında yapılacak parasal destekleri miktarlarını açıkladı. Kültür ve Turizm Bakanlığı, geçtiğimiz günlerde salgın sürecinden etkilenen sinema salonu işletmecilerine 15,9 milyon liralık destek vereceğini ilan etmişti.

Bakanlık temsilcileri ve sinema sektöründen oluşan 8 kişilik kurulun yaptığı değerlendirme sonucunda 35 senaryo ve diyalog yazım projesine 553 bin lira, 43 kısa film yapım projesine 799 bin lira, 7 animasyon film yapım projesine 200 bin lira ve 3 proje geliştirme projesine 230 bin lira olmak üzere toplamda 88 projeye 1 milyon 782 bin lira destek verilmesi kararı alındı. Projeleri için destek alacaklar arasında geçtiğimiz yıllara göre kadın senarist ve yönetmen sayısındaki artış olduğu, senaryo türünde destek alan kadın oranının yüzde 55, tüm türlerde ise yüzde 45 olduğu açıklandı.

Önümüzdeki sürelerde de devam edecek sinema destekleri kapsamında uzun metrajlı kurgu film yapım, uzun metrajlı sinema film yapım, dağıtım ve tanıtım, ortak yapım ve çekim sonrası destek başvuruları Mart ayı içinde, belgesel film destek başvuruları ise Nisan ayında değerlendirileceği belirtildi.