Daha Fazla Kadın Bir de Engelli

1604

Avrupa Uzay Ajansı ESA, yeni bir astronot programını devreye aldı. Kurum, daha fazla kadın ve bir de engelli bireyi astronotu uzaya gönderme hazırlığına başladı.

Avrupa Uzay Ajansı ESA, 11 yıldır sürdürdüğü astronot programı için yenilikler yaptı. Kurumun, uzay programındaki çalışan çeşitliliğini daha az temsil edilen kesimlere doğru yaymak istediği açıklandı. Bünyesinde 7 astronot bulunan ESA, bu sayıyı yedekler de dahil toplam 26 astronota çıkarmayı planlıyor. Kurum, bir engelli astronotu da uzaya göndermeye hazırlanıyor. Bu nedenle programa engelli kişilerin de başvuru yapması isteniyor. Hatta bu konuda çok da iddialı olduklarını ve çok yüksek bir talep beklediklerini de belirtiyorlar. 31 Mart’ta başlayacak olan astronot alım programında adaylar, zorlu bir eleme sürecinden geçirilecek. Tüm sürecin 2022 Ekim ayına kadar sürmesi planlanıyor. 

ŞARTLAR NE?

İtalyan astronot Samantha Cristoforetti, “İnsanın uzayda olmasını sağlayan teknolojinin adaptasyonu, engelli bireylere de bu kapıyı açabilir. Uzay söz konusu olunca hepimiz engelliyiz” diye düşüncelerini ifade ederken ESA’nın astronot programına aday olabilmek için, doğal bilimler, mühendislik, matematik veya bilgisayar bilimi alanlarında master yapmış olmak ve üç yıllık tecrübe arandığını söylüyor. Astronotlar uzun bir süredir Kazakistan’daki Baikonur üssünden uzaya gönderiliyor.