IATA’dan Boris Johnson’a Vizyon Çağrısı

1571

Uluslararası Hava Taşımacılığı Birliği (IATA), Birleşik Krallık hükümetine, 22 Şubat’ta Başbakan Boris Johnson tarafından açıklanacak olan Birleşik Krallık “ekonomi kurtarma planına” sınır kısıtlamalarının kaldırılması ve hava taşımacılığının yeniden başlatılması için bir vizyon eklemesi çağrısında bulundu.

İngiltere ekonomisindeki COVID-19’un kapatılması, havayolu endüstrisinde büyük bir düşüşle sonuçlandı. Hava yolcu sayıları 2020’de yüzde 76 düştü. Londra, dünyanın en bağlantılı şehri konumunu kaybetti. Yaklaşık 860 bin havacılık, seyahat ve turizm işi, yalnızca hükümet izin programları nedeniyle kaybedildi. Mevcut sınır kısıtlamaları yürürlükte kalırsa, hava taşımacılığında bir iyileşme olasılığı olmayacağı olumsuz etkilerin Birleşik Krallık ekonomisine bir nesil veya daha uzun süre zarar vereceği ileri sürüldü. Bu nedenle, hava taşımacılığı endüstrisinin, hükümetin kilitleme kısıtlamalarını geri alma planına dahil edilmesi hayati önem taşımak olduğu belirtildi. IATA’nın Avrupa Bölge Başkan Yardımcısı Rafael Schvartzman tarafından açıklanan çağrı söyle;

“Hükümetin ekonominin kilidini açmakla halk sağlığını korumak arasında zor bir dengeleme eylemi yaptığını biliyoruz. Sınır kısıtlamalarının kaldırılması için bir tarih talep etmiyoruz. Ancak Başbakan Johnson, pandemi sona ererken uluslararası seyahatin nasıl yeniden başlatılacağı ve yeniden başlatılacağı konusunda bir vizyon ortaya koymalıdır. Bu vizyon, kısıtlamaların aşamalı olarak azaltılmasının nasıl işleyeceğini ve bu azalmaları tetiklemek için enfeksiyonların veya hastaneye yatışların hangi seviyelere düşmesi gerektiğini açıklamayı içerecektir.  bu bilime dayalı yaklaşımın kilitlendiğinden, sektör ve halkın kalkış için plan yapma konusunda kesinliği olacak “dedi.