Uzayın En Genç Astronotu

1598

ABD’li kanser savaşçısı Hayley Arceneaux, ‘Inspiration4’ göreviyle uzaya gidiyor. 29 yaşındaki Hayley uzaya çıkan en genç insan unvanın alıyor.

ABD’li milyarder işadamı ve pilot Jared Isaacman, ‘Inspiration4’ adlı uzay görevinde yer alacak ikinci kişiyi de belirledi. Bu kişi 29 yaşındaki Hayley Arceneaux oldu. Aralık ayının sonunda gerçekleşmesi beklenen görev dört gün sürecek. Isaacman’in pilot olacağı görevde Arceneaux’un yanı sıra göreve katılacak son iki kişinin mart ayında seçileceği açıklandı.

Memphis’teki St Jude Çocuk Araştırmaları Hastanesi’nde asistan doktor olarak çalışan Arceneaux, uzaya çıkan en genç isim ve ilk kanser savaşçısı olacak. Yaklaşık 20 yıl önce aynı hastanede kemik kanseri tedavisi gören Arceneaux, hastalığa karşı mücadelesini kazandı. Arceneaux’un diz kapağına ve bacağına protez yerleştirildi. Yıllar sonra aynı hastanede çocuklar için çalışan Arceneaux, uzay görevine seçilmekten duyduğu mutluluğu dile getirdi.

Arceneaux, “Son 1.5 aydır hayatımın en büyük sırrını gizli tutmaya çalışıyordum. Artık bunu dünyaya duyurabilirim. Bu göreve kadar astronot olma şansım yoktu. Bu görev, fiziksel olarak mükemmel olmayan birine uzay seyahatinin kapılarını açıyor. Birçok insana ilham vereceğiz. Onlara her şeyin mümkün olduğunu göstereceğiz” diye duygularını açıkladı.