Seyahatler Pandemiler ve İklim Değişikliği

1473

Mart ayına geldik.  Güneşli sımsıcak yaz günlerine yavaş, yavaş yaklaşıyoruz. Dünyanın birçok bölgesinde oteller yaz sezonu için son hazırlıklarını yaptılar ve rezervasyonların gelmesini bekliyorlar. Birçok yabancı tur operatörü de rezervasyonlar için son ana kadar bekleyecek.

Sait YARDIMCI

Tüm bu çalışmalar devam ederken dünyanın dört bir yanındaki hükümetler, pandemi ile  mücadele  ediyor. Hükümetler, aşı alabilmek onları saklayabilmek için yeni yatırımlar yapıyor.  Bu arada bilindiği gibi hastalık seyahat ve turizm endüstrisini felce uğrattı.

Bazı ülkeler iç turizm, canlandırmak için kısıtlamaları kaldırılabilir. Bununla birlikte, COVID-19’un daha bulaşıcı ve zarar verici yeni türlerinin ortaya çıkması, seyahat kısıtlamalarının kısa sürede yeniden uygulanmasına neden olabilir. Uluslararası seyahat ile ilgili düzenlemelerin uygulandığı durumlarda, bu yurtdışındayken veya dönüşte zorunlu karantinaya neden olabilir. Bu risk, uluslararası seyahatler için önemli bir caydırıcıdır.

İyi haber şu ki, hükümetler, sorunun aciliyetinin,  ölçeğinin ve karmaşıklığının piyasaya bırakılamayacağı anlamına geldiğini anlayarak, COVID ile mücadele sorumluluğunu üstlendi. Hükümetlerin yeterliliği test edildi ve birçoğu istekli bulundu. İklim değişikliğinin zorluğu aynı zamanda ölçek ve karmaşıklıkla da karakterize edilir. Ancak açık ve mevcut bir tehlike olarak görülmüyor; acil olarak görülmüyor. Bilim adamları ve ekonomistler yıllardır bize büyüyen bir sorun olduğunu ve bu sorunu ne kadar sonra ele alırsak o kadar zor ve maliyetli olacağını söylüyorlar.

Bill Gates’in işaret ettiği gibi, sadece sıfır ve elli bir milyar iki sayıyı hatırlamamız gerekiyor. Elli bir milyar, dünyanın tipik olarak her yıl atmosfere kaç ton sera gazı eklediği ve bu gazların biriktiği anlamına gelir. Sera gazı emisyonlarını hemen azaltmamız gerekiyor. Gates, salgını bitirmekle kıyaslandığında “çok, çok kolay” olduğuna işaret ediyor.

Gates, koronavirüs komplo teorisyenleri için bir haydut haline geldi, dünyayı nüfusunu azaltmak için küresel bir elit projesinin parçası olarak virüsü gizli bir laboratuvarda uydurmakla ve onları izlemek ve kontrol etmek için insanlara mikroçipler yerleştirmek için aşıları kullanmakla suçlandı. İnanılmaz bir şekilde, hastaneler dolup ölümler artarken bile koronavirüsü bir aldatmaca olarak gören birçok kişi var. Hükümetin, iklim değişikliğinin insanların yaşamları üzerindeki etkileriyle mücadele etme eylemi olarak, kesinlikle olması gerektiği gibi, Trump tarafından “efsanevi”, “var olmayan” veya “pahalı bir aldatmaca” olarak reddedilmesi muhtemeldir.

İklim değişikliği ve koronavirüs’ün ortak bir yönü var – bireyler ve işletmeler olarak her birimizin davranışları, sadece kendimiz için değil, başkaları için de soruna katkıda bulunuyor. Başkalarını korumak ve sağlık hizmetlerimizi korumak için maske takmaya ve sosyal açıdan mesafe koymaya teşvik ediliyoruz. Bu, günlük yaşamlarımızda, dostlarımızda, akrabalarımızda, komşularımızda ve vatandaşlarımızda temas kurduğumuz kişileri korumak içindir.

İklim değişikliği, tıpkı COVID ile mücadelede olduğu gibi, günlük yaşamlarımız üzerinde olumsuz etkileri olacak daha az sera gazı salmamızı gerektiriyor ve erteledikçe, özgürlüklerimiz ve yaşam standartlarımız üzerindeki etkiler o kadar büyük olacak. Ve çoğumuz iklim değişikliğinin olumsuz etkilerini yaşamıyoruz; inkar etmesi daha da kolay bir sorundur. İnkar en ucuz çözümdür. Geçen haftanın blogundaki grafiğin gösterdiği gibi, iklim değişikliği ABD’yi etkiliyor ancak orada iklim inkarcıları güçlü. Gates’in işaret ettiği gibi, “Şu anda, karbondioksit yayarken neden olduğunuz acıyı görmüyorsunuz”. Çoğumuz acıyı günün geç saatlerine kadar – belki de çok geç – görmeyeceğiz.

Kesin olan bir şey var; iklim değişikliği konusunda hızlı ve acısız bir çözüm olmayacak. Koronavirüs için bir tane olabilir. Nature’ın en son baskısı, bilimsel olarak mümkün, ancak büyük yatırım gerektiren, geniş ölçüde etkili aşıların stoklanmasına yatırım yapılması çağrısında bulunan varyant geçirmez aşılar hakkında bir makale yayınlıyor. Şimdi bu bir oyun değiştirici olur. COVID-19 dolaşımda olduğu ve riski değiştirebildiği sürece risk devam eder. Hepimiz olana kadar güvende olmayacağız. Milliyetçilik yeniden ortaya çıktıkça, çok daha enternasyonalist bir tepkiye ihtiyacımız var.