Travel Pass Mart Sonunda

1413

Uluslararası Hava Taşımacılığı Birliği (IATA), Covid pasaportu gibi bir seyahat kartının çok kısa bir süre içinde hazır olması için çalışmalarda son aşamaya gelindiğini açıkladı. Çıkış tarihi ise muhtemelen Mart ayının son haftası.

IATA’nın rakamlarına göre Covid-19, havayolu endüstrisi için felaket oldu. Yolcuların uçak talepleri 2019’a oranla yaklaşık yüzde 70 düştü. Sektör 2021’de iyileşmeyi bekliyor. Aşı bu ibreyi eski haline döndürecek. Ancak aşının bazı ülkelerde bulunması ve yapılması sorunu var. Bu konunun da çok çabuk çözülmesi mümkün değil.  Seyahatlerde bu nedenle aşı belgesi zorunlu olacak. Bu belge bir yolcunun bir ülkeye girmek için gereken Covid-19 testlerini veya aşılarını yaptığını doğrulayan bir belge sayılacak.  Dünyanın birçok ülkesinde hala kısıtlamalar veya karantinalar olduğu için bu belge geçiş için anahtar olacak.

IATA, yetkilileri “Travel Pass” adı altında “modüler” bir aplikasyon tasarlandı. Bu sistemle dünya çapında denenmekte olan diğer dijital çözümlerle çalışabilecek. İOS ve Android platformlarında kullanıma sunulacak. Singapur Havayolları, geçtiğimiz Aralık ayında seyahatlerde denemelere başlayan ilk havayolu oldu. Etihad, Qatar Airways, Air New Zealand şu anda denemeler yapan diğer havayolları arasında. Seyahat kartı test sonuçları ve aşı sertifikaları için dijital bir sistemde oluşturması amacı ile üretiliyor.

IATA’nın seyahat edenler geliştirdiği aplikasyonun mart ayı sonlarında uygulamaya geçmesi planlandı. Yolcuların Covid 19 testleri ve aşı sertifikaları buraya yüklenecek ve böylece bu bilgiler talep eden ülkelerin gümrük girişlerinde kolaylık sağlayacak. Bu yöntemdeki en önemli husus bilgilerin doğruluğunun sağlanması olacaktır.

Bu uygulama ile IATA, hükümetlere gelen yolculara karantina uygulamadan sınırları yeniden açma konusunda güven sağlamayı da amaçlıyor. IATA Travel Pass, COVID-19 testleri veya aşıları için hükümet gerekliliklerini karşılarken insanların rahatça seyahat etmelerine yardımcı olacak. Bu dokümanda aşağıdaki bilgiler yer alacak:

• Küresel sağlık gereksinimlerinin kayıtları: Yolculukların test ve aşı gereksinimleri hakkında doğru bilgileri bulmak için.

• Test/aşılama merkezlerinin küresel kayıtları – varış yerindeki test ve aşılama gerekliliklerini kalkış noktasında karşılayan test merkezlerini ve laboratuvarları belirlemek için.

• Laboratuvar uygulaması – test ve aşı sertifikalarını güvenli bir şekilde paylaşmak için yetkili laboratuvarları ve test merkezlerini bulmak için. IATA Travel Pass, seyahat edenler için seyahatleri kolaylaştırıcı bir araç olacağı şimdiden çok net görünüyor.