Uçak Acil İniş Yaptı

1408

Hong Kong’dan kalkış yaparak İspanya’nın başkenti Madrid’e kargo taşıyan Boeing 777 tipi Rossia Airlines’e ait uçağın sağ kanat motor kontrol sensörlerinde arıza olduğu gerekçesiyle uçağın Moskova’ya acil iniş yapmak zorunda kaldığı ileri sürüldü.

Önceki günlerde, içinde 231 yolcu ve 10 mürettebatın bulunduğu United Airlines’a ait Boeing 777-200 tipi yolcu uçağının motorunun havada yanmasının ardından bugün de Hong Kong – Madrid arasında kargo taşıyan Boeing 777 tipi Rossia Airlines’e ait kargo yüklü uçağın motorunda arıza oldu. Pilotlar Moskova ile bağlantıya geçerek acil iniş izni istedi. Moskova’daki Şeremetyovo Uluslararası Havaalanı’nda hemen güvenlik önlemleri alındı ve uçağa iniş izni verildi. Tehlike atlatan uçak, sorun yaşanmadan acil iniş yaptı. Uçaktaki kargonun başka bir uçakla Madrid’e götürüleceği motorundaki arıza ile de ilgili olarak da uzmanların inceleme yapacağı belirtildi.

Bu arada ABD’de meydana gelen kazanın üzerinden çok kısa bir süre sonra ikinci bir motor kazasının yaşanması dikkat çekti. Bilindiği gibi United Airlines’a ait Boeing 777-200 tipi yolcu uçağı da, Honolulu’ya gitmek üzere havalandıktan sonra arızalanmıştı. Motorunun patlaması üzerine uçaktan fırlayan bazı parçalar Colorado Broomfield’daki bir evin üzerine düşmüş, pilotlar ise motoru patlayan uçağı Denver Uluslararası Havalimanı’na indirmeyi başarmıştı.