Instagram Meraklılarına Mor Tuzak

1411

Güney Kore’nin 2 ada halkı, turist çekmek için ilginç bir yönteme başvurdu. İçinde toplamda 150 kişinin yaşadığı Banwol ve Bakji adasındaki evler, direkler, köprüler, telefon kulübeleri kısaca her şey mor renge boyandı. Tarlalara sadece mor çiçekler ekildi. Bu iki mor köy, Instagram meraklıları için inanılmaz bir cazibe merkezi oldu. 2 ayda 100 bin turist bu köylere geldi. Instagram’da fenomen oldular.

Bu ilginç proje, Güney Kore’nin Jeolla Eyaleti’nin “çekici ada destinasyonları yaratma” markalaşma girişiminin bir parçası olarak planlandı. Bölgeye özgü mor çan çiçeklerinden esinlendiler. Banwol ve Bakji Adaları’nda toplam 150’den az kişi yaşıyordu. Mor proje başladığından beri çiftçiler, alabaş ve pancar yetiştirmeye başladı. Yerel yönetim 230 bin hektarlık alana lavanta ve 30 bin mor yaban çiçeği ekti. Her yer lavanta tarlasına dönüştürdü. İki ada arasındaki köprü tamir edildi. Tabii ki mor renge boyandı. Adada bir kafe, bir restoran bisiklet kiralama hizmetleri ve küçük bir otel var. Yaklaşık 400 binanın çatılarını leylak rengine boyadı.

Yetkililer, turistik yerlerden evlere kadar her şeyi mora boyadılar. Bölgenin yerel bitkisi mor renkli çan çiçeğinden esinlenerek, evler dükkanlar telefon kutuları ve köprüler mor renkle boyandı. Ada artık  “mor ada” olarak anılmaya başlandı.  Ama ne Seul ile arasındaki uzaklık otobüsle 6 saat olması da turistleri etkilemedi.  Güney Kore sakinlerinin pandemi kısıtlamaları kapsamında yurt dışına çıkması yasak olması ada sakinlerinin ekmeklerine yağ sürdü. Banwol artık “mor ada” olarak biliniyor ve koronavirüs pandemisine rağmen Güney Kore’yi görmek isteyenlerin uğrak noktası haline geldi. Bu arada adalar mora boyandıktan sonra 2 ay içinde 100 binden fazla kişi tarafından ziyaret edildi. Koronavirüs salgını nedeniyle ülke sınırları esasen kapalıyken, “seyahate aç” insanlar bölgeye akın etti. 2020 yılının Haziran ve Ağustos ayları arasında Banwol Adası’na 100 binden fazla ziyaretçi geldi ve bu bir önceki yıla göre yüzde 20 artış gösterdi. Bu da krizi fırsata çevirmenin Korecesi anlamında sanki…