Sokağa Çıkma Yasağı Gerekli

1337

Hollanda’da Lahey Temyiz Mahkemesi, hükümetin Covid-19 salgınını önlemek amacıyla 2’nci Dünya Savaşı’ndan bu yana ilk kez uygulamaya koyduğu sokağa çıkma yasağının gerekli olduğuna hükmetti.

Hollanda hükümetinin 23 Ocak’ta yürürlüğe koyduğu sokağa çıkma yasağına, “Virüs Gerçeği” (Virüs Waarheid) adlı örgüt mahkemeye başvurmuş bunun üzerine yasak, 16 Şubat’ta Lahey Mahkemesi tarafından iptal edilmişti. Yerel mahkeme, 21.00 – 04.30 saatleri arasında uygulanan sokağa çıkma yasağının “hareket özgürlüğü ve mahremiyet hakkını” ciddi biçimde ihlal ettiğine karar vermişti.

Ancak Lahey Temyiz Mahkemesi, salgın nedeniyle sokağa çıkma yasağının uygulanmasını gerektiren olağanüstü koşullar olduğunu vurgulayarak, yerel mahkemenin ihtiyati tedbir kararını bozdu. BBC Türkçe’de yer alan haberde, Temyiz Mahkemesi kararında, Hollanda’nın Bilim Kurulu olan, Salgın Yönetim Ekibinin tavsiyelerinin, hükümetin sokağa çıkma yasağı kararı alması için yeterli bir neden olduğu vurgu yaptı ve “Mahkeme, sokağa çıkma yasağının getirilmesinin orantılı olduğu ve diğer seçeneklerin makul bir şekilde mevcut olmadığı görüşündedir. Dolaşım hakkı gibi temel hakların geçici ve sınırlı ihlali, bu nedenle haklıdır” dedi.