Winston’un Covid Testi Pozitif Çıktı

1433

Kaliforniya San Diego hayvanat bahçesinde yaşayan 48 yaşındaki goril Winston, coronavirüs oldu. Uzmanların açıklamasına göre Winston’a virüsü “eldiven takmasına rağmen” asemptomatik bakıcısı bulaştırdı. Veterinerler gorile, “laboratuvarda üretilmiş antikorlarla deneysel bir kokteyl tedavi” uyguladılar. Winston Covid-19’un doğal yollarla bulaştığı bilinen ilk büyük maymun. Zatürree ve kalp sorunları yaşayan Winston tedaviye cevap verdi ve ölümden döndü. Görevliler söz konusu hayvanat bahçesinde başka hayvanların da testinin pozitif çıktığını duyurdu.

Bu arada İngiliz bilim insanları Instagram’da paylaşılan fotoğrafları inceleyerek bir uyarı yaptılar. Ve dediler ki; Doğu Afrika’daki gorillere de coronavirus bulaşmış olabilir. Bulaştıranlar da; selfi çekmek için hayvanlarla sosyal mesafeye riayet etmeyen maskesiz turistler. İngiliz Oxford Brookes Üniversitesi araştırmacıları yüzlerce Instagram paylaşımını inceledikten sonra bu önemli bir uyarıyı yaptı. Selfi çekebilmek için sosyal mesafeye riayet etmeden hayvanlara fazla yaklaşan üstelik maske de takmayan turistler, Afrika gorillerine Coronavirus bulaştırmış olabilirler denildi.

Amerikan CNN televizyonunun haberine göre, projede görev alan araştırmacılardan Gaspard Van Hamme “Turistlerden gorillere virüs bulaşmış olması olasılığı yüksek ve bu çok tehlikeli bir ihtimal” dedi. Covid-19’un ortaya çıkmasından önce de Dünya Doğa ve Doğal Kaynakları Koruma Birliği (IUCN) büyük primatlara yaklaşacak insanların kesinlikle maske takmaları gerektiği uyarısında bulunuyordu. Gerçekten de, zaten soyu tükenme tehlikesi ile karşı karşıya olan goril, şempanze, bonobo, urangutan gibi büyük primatlara insanlardan çeşitli bulaşıcı hastalıkların geçtiği biliniyor. Uzmanlar şu ana kadar goril Winston dışında izlenen primatlarda Covid-19 görüldüğüne dair bir bilgi alınmadığını ama bulaşma riskinin yüksek olduğunu ve turistlerin uyarılmaları gerektiğini hatırlatıyorlar.