Altın Küre Bitti Ama Tartışması Bitmedi

1555

Bu yıl 78’ncisi düzenlenen 2021 Altın Küre Ödüllerini kazananlar belli oldu ama kavga ve eleştiriler bitmiyor.

28 Şubat’taki Altın Küre töreni, bazı önemli engelleri aşmak zorunda kaldı. Koronavirüs güvenlik protokolleri nedeniyle adaylar tek bir yerde toplanamadı, bu nedenle izleyicilerin kırmızı halıda zarif bir şekilde poz veren ve oditoryumda sarhoş bir şekilde dolasan ünlüleri görmeleri mümkün olmadı.

Altın Küre sunucuları Tina Fey ve Amy Poehler, farklı şehirlerdeki farklı mekanlarda çifte hareketlerini yapmak zorunda kalmalarına rağmen her zamanki kusursuz zamanlamalarına sahiptiler:  Fey, New York’taki Rainbow Room’dayken Poehler, Beverly Hilton’daydı.  Altın Küre adaylarının hepsi Beverly tepelerindeki evlerindeydiler, ya göz alıcı elbiseler ya da gösterişli kapüşonlar içinde dizüstü bilgisayarlarının önünde eğilmişlerdi, bu yüzden stilize konuşmalar ve teknik aksaklıklar,  gösterişli bir ödül partisinden çok zoom’daki bir konsey toplantısını anımsatıyordu.

Daha büyük bir sorun, törenin düzenleyicileri olan Hollywood Yabancı Basın Derneği’nin (HFPA), neredeyse önceden kötü bir tanıtım açığına gömülmüş olmasıydı. HFPA, Kaliforniya merkezli 87 uluslararası gazeteciden oluşan bir gruptur ve bu yıl Los Angeles Times, grubun olağandışı finansal uygulamalarının yanı sıra tek bir siyah üyesi olmadığı gerçeğini bildirdi. Gazetecilerden ve sektördeki figürlerden bir miktar eleştiri geldi. Bir çoğu HFPA’nın eskimiş olup olmadığını veya bir revizyona ihtiyaç duyup duymadığını sorguladı.

Grubun makyajı, HFPA’nın “Ma rainey’s black bottom”, “One night ın miami” ve “da 5 dahil olmak üzere, bu yılki yüksek profilli siyah topluluk filmlerinden herhangi birini drama kategorisine aday gösteremediği göz önüne alındığında, özellikle utanç verici görünüyordu. Televizyon komedi veya müzik kategorisinde, HFPA, Darren Star’ın pofuduk Netflix dizisi “Emily in Paris”i kısa listeye alırken, siyahi bir İngiliz kadın olan Michaela Coel’in yarattığı ve oynadığı çok daha beğenilen ve çığır açan “Seni yok edebilirim” i küçümsedi. “Emily İn Paris” in yazarlarından biri olan Deborah Copaken, Guardian için “Seni yok edebilirim”,  “Şimdiye kadar ki en sevdiği dizi” ve “Tüm ödülleri kazanmayı hak ediyor” şeklinde bir makale yazdı. 2015’in #oscarssowhite hashtag’ini bu yıl #globessowhite kazandı.

HPFA, geçen hafta hasar sınırlama moduna girdi ve “siyah üyelerin yanı sıra yeterince temsil edilmeyen diğer geçmişlerden üyeler getirmesi gerektiğini” ve “bu hedeflere en kısa sürede ulaşmak için bir eylem planı uygulamaya çalışacağını” duyurdu.  Gecede, Fey ve Poehler, “90 uluslararası siyahi olmayan gazeteciyi” “değişime” göndererek törene başladı.

Ancak sonuçlar açıklandığında durum farklı bir ışık aldı. HFPA’nın itibarı ne kadar şüpheli olsa da, 78. Altın Küre sanatsal açıdan cesur birçok filmi ve performansı onurlandırdı ve açık bir şekilde siyahi insanlara karşı önyargılı değillerdi. “Black panther” in yıldızı Chadwick Boseman, August Wilson’ın blues’un ilk günlerini konu alan oyununun uyarlaması olan “Ma rainey’s black bottom” da hırslı bir trompetçiyi oynadığı için bir dramada ölümünden sonra en iyi erkek oyuncu seçildi. Daniel Kaluuya , “judas and the black messiah” filminde kara panter partisinin İllinois şubesinin başkan yardımcısı Fred Hampton adlı başka bir tür kara panter rolüyle en iyi yardımcı erkek oyuncu ödülünü kazandı.

Daha şaşırtıcı bir şekilde Andra Day, “the united states vs. billie holiday” de billie holiday oynadığı için bir dramada en iyi kadın oyuncu ödülünü kazandı.  Pundits, frances mcdormand’ı “göçebe” için kazanması için bahşiş vermişti, ancak zarif ve doğal bir yol filmi olan bu film, Chloé Zhao için en iyi film – drama ve en iyi yönetmen ödülünü kazandı ve onu yönetmenlik ödülünü kazanan ikinci kadın yaptı (sonrasında Barbra Streisand) ve ikinci kez Asyalı (Ang Lee’den sonra) en iyi yabancı film ödülü, Lee Isaac Chung tarafından yazılan ve yönetilen Koreli-Amerikalı bir ailenin Arkansas kırsalında yaşayan bir otobiyografik öyküsü olan “Minari” ye verildi. En iyi animasyon özelliği, kemp powers tarafından ortak yazılan ve yönetilen pixar’ın afro-amerikan vücut değiştirmeli saçmalığı “soul” idi.

Buna karşılık, “citizen kane” nin yapımını hayal eden “mank”, iki beyaz orta yaşlı ödülün favorisi david fincher ve gary oldman tarafından yönetildi ve başrol oynadı, ancak altı kategorinin hiçbirinde kazanamadı. aday gösterildi. benzer şekilde, aaron sorkin’in “the trial of the chicago 7” filminde beş aday vardı, ancak yalnızca bir galibiyet (bay sorkin’in senaryosu için). rosamund pike, jodie foster ve sacha baron cohen’in galibiyetlerine rağmen, küreler sonuçta o kadar da beyaz değildi.

Televizyon kategorilerindeki sonuçlar daha muhafazakârdı.  John Boyega, Steve Mc Queen’in BBC için sunduğu beş “küçük balta” filminden birinde idealist bir genç siyah polis olarak gösterdiği performansla en iyi yardımcı erkek oyuncu ödülünü kazandı – söz konusu filmde başrol oyuncusu olmasına rağmen, “kırmızı, beyaz ve mavi ” aksi takdirde ödüller, ana drama ödülünü kazanan “The crown”, dramada en iyi erkek oyuncu (Josh O’connor), en iyi kadın oyuncu (Emma Corrin) ve bir dizide en iyi yardımcı kadın oyuncu (Gillian Anderson) oldu. ) ve “the queen’s gambit” ve “schitt’s creek” e. en heyecan verici seçenekler değil, ama en utanç verici de değil.

Altın Küre’nin Oscar’ları sık sık habercisi olduğu düşünüldüğünde, 25 Nisan’da yapılacak ödül töreninin bu kadar kapsayıcı olup olmayacağını görmek ilginç olacak. HFPA’nın reform çağrılarına boyun eğip kalmayacağı ve üyeliğinin ödül kazananları kadar çeşitlilik gösterip göstermeyeceği de görülecek.