Elektrikli Uçaklar Geliyor

1382

Rolls-Royce, tamamen elektrikli dünyanın en hızlı uçağı olma yolundaki en son aşama olan “Spirit of Innovation” uçağının havalimanı pistindeki denemeleri başarı ile tamamladı. Uçak 500 beygir elektrikli güç aktarma grubundan aldığı ivme ile pist boyunca hareket etti. Uçağının yeni nesil kentsel hava hareketliliği konseptlerine olanak sağlamak için geliştirildiği ve ileri enerji depolama teknolojisi ile üretilmesi planlanıyor.

İlk uçuşu bahar aylarında yapılması planlanan “Spirit of Innovation” uçağının pistteki denemesi, gerçek uçuş testinden önce tahrik sistemi entegrasyonu için kritik bir test oldu. Tam güçte elektrikli güç aktarım grubu ve gelişmiş batarya sistemi kombinasyonunun uçağa 300 mil/saatten fazla güç sağlaması hedeflendi. “Spirit of Innovation” uçağı elektrikli uçuşta yeni bir dünya hız rekoru kıracak.

İngiltere İşletme Bakanı Paul Scully, uçak ile ilgili yaptığı açıklamada şunları söyledi: “Baharda ilk uçuşunu gerçekleştirecek olan Rolls-Royce’un “Spirit of Innovation” uçağının pistteki denemeleri başarıyla tamamlaması havacılık endüstrisinde heyecan verici yeni bir dönemin bir parçası. Dünyanın en hızlı elektrikli uçağı olma özelliğini taşıyacak olan bu öncü uçak, havacılık endüstrisi ve Birleşik Krallık hükümeti arasındaki yakın iş birliğinin değerini de vurguluyor. Birleşik Krallık olarak, 2050 yılına kadar net sıfır karbon emisyonu hedefimizi elde etmeye kararlıyız. Pandemiden dolayı daha yeşil bir dünyaya adımımızı atarken, araştırma ve geliştirme için sağladığımız bağışlarla, havacılık sektöründeki bu iddialı hedefi destekliyoruz.”