Venedik’e Kıyamet Erken Geldi

1455

Dünya ülkeleri Covid-19 pandemisi ile uğraşırken, İtalya’da turistlerin en çok rağbet ettiği turizm merkezlerinden olan Venedik’in başı bir yandan Covid-19 diğer yandan da doğa olayları ile belada. Geçen yıl yoğun yağmurlar nedeniyle sular altında kalan kentte, şimdi de kanallardaki sular 50 santim civarında çekildi. Gondollar çamura saplandı. Dünyaca ünlü kent acınacak hale geldi.

Yıllardır başı dertten kurtulmayan Venedik’te, geçen yıl su baskınları ile can kayıpları olmuş, kentte aralarında dünyaca ünlü bazilika San Marco’nun da bulunduğu bazı tarihi eserler de zarar görmüştü. Bu yılda da tam tersi oldu. Bu kez kanallardaki sular çekildi. Küresel ısınma nedeniyle ilerleyen yıllarda tamamen sular altında kalacağını konuşulan Venedik, bu günlerde de ünlü kanallarının kurumasıyla gündeme geldi.

İtalyan basınında çıkan haberlere göre kanalları ve gondol gezintileriyle ünlü şehirde, suların normal seviyenin en az 50 santim altında olduğu belirtildi. Geçtiğimiz Aralık ayında yaşanan sel felaketinin ardından kanallardaki suların azalması ile şehir genelinde bazı kanallarda gondol gezileri mazide kaldı. Ünlü gondolların çamurlara saplanmış halini görenler, dünyanın sayılı turizm cennetlerinden olan Venedik’in doğa olayları ile nasıl yürek yakan görünüme büründüğüne tanık oldu.