Star Alliance Yolcularına Siber Saldırı

1340

Aralarında THY, Lutfhansa, Singapur ve United gibi dev havayollarının da bulunduğu toplam 27 üyesi olan Star Alliance ittifakına hizmet veren Sita’ya, siber saldırı yapıldığı bildirildi. Sita, veri ihlalinden Malaysia Airlines, Singapore Airlines, Air New Zealand, Finnair ve Jeju Air yolcularının doğrudan etkilendiğini açıkladı. Ancak, havayolu şirketi geçen cuma günü üyelerine attığı mailde,  “Bu kurumlardaki  müşterilerimizin bazı verilerinin yanı sıra diğer birçok Star Alliance üyesinin verileri etkilendi” ifadelerini kullandı.

Siber saldırının 24 Şubat’ta gerçekleştiği belirtildi. Siber saldırı için havayolları için bilet satın alma, check-in ve bagaj kontrolü gibi yolcu işleme sistemlerini işleten Sita şirketi, olaydan etkilenen müşterilerle ve tüm ilgili kuruluşlarla iletişim kurmak için “derhal harekete geçildiğini belirtti. Ve “Covid-19 salgınının güvenlik tehditleri konusunda endişeler uyandırdığını ve aynı zamanda siber suçluların daha güçlü  ve aktif hale geldiğini biliyoruz. Bu oldukça karmaşık bir saldırıydı. Hızla hareket ettik ve saldırıya müdahale etmeye çalıştık. Siber güvenlik alanında önde gelen harici uzmanların desteğiyle olayı soruşturmaya devam ediyoruz” duyurusunu yaptılar.

Star Alliance, avantajların her üye havayolu arasında yayılmasını sağlamak için 27 ülkenin verileri birbirleriyle paylaşmasına imkan tanıyan bir sisteme sahip. Diğer taraftan, Air New Zealand’dan yolculara gelen e-postada, ihlalin sık uçan yolcu verileriyle bağlantılı olduğunu ve  “isim – soyadı”, “kademe durumu” ve  “üyelik numarası” ile sınırlı olduğu belirtildi. Yolculara, “Bu veri ihlali hiçbir üyenin şifresini, kredi kartı bilgilerini veya seyahat planları, rezervasyonlar, bilet, pasaport numaraları, e-posta adresleri veya diğer iletişim bilgileri gibi diğer kişisel bilgileri  içermemektedir” denildi.