Paha biçilemeyen Mona Lisa 9.90 Euro

1258

Dünyanın en çok ziyaret edilen müzesi olan Louvre Müzesi, koronvirüs nedeniyle geçen yıl 6 ay süresince 2 kez kapandı. Müzenin gelir kaybı yaklaşık 90 Milyon Euro (Yaklaşık 810 Milyon TL) oldu. Müzenin ziyaretçileri eriyince, geliri de yok denecek kadar azaldı. Müze yetkilileri bu durumdan rahatsız. Parasal kayıp tabii ki önemli ama, para umurlarında değil. Yöneticiler müzenin akılda kalmasını gündemde olmasını istiyorlar. Bu nedenle bazı tarihi eserlerin fotoğraflarının ticari olarak kullanılmasına daha önce izin vermezken şimdi lisanslı olarak izin vermeye başladılar. Bu arada üzerinde Mona Lisa bulunan lisanslı yüz maskesi de 9.90 Euro’da satılmaya başlandı.

Cahit AKYOL

Louvre dünyanın en büyük sanat müzesi. Fransa’nın başkenti Paris’te. Kentin içinden geçen Sen Nehri kıyısında. Tarih öncesi çağlardan, 21’nci yüzyıla kadar uzanan, oldukça geniş bir koleksiyon yelpazesi var. İçindeki yaklaşık 35 bin tarihi sanat eseri, 72 bin 735 metrekarelik bir alanda sergileniyor. Müzeyi 2019 yılında, 9,6 milyon kişi ziyaret etti. Müzenin en popüler eseri Leonardo da Vinci’nin 1503-1519 yılları arasında yaptığı tahmin edilen ünlü Mona Lisa tablosu.

Dünyanın en çok ziyaret edilen müzesi olan Louvre Müzesi’ne koronavirüs pandemisi nedeniyle turistler pek uğramaz oldu. Bu nedenle müze yetkilileri düşünmüş taşınmış “Ne yapabiliriz?” diye kafa yormuş. Bir fikir üzerinde anlaşmışlar. Amaç tabii ki müzenin geçen yıl ki zararını çıkartmak hatta kara geçmek değil. Amaç Louvre Müzesi’nin unutulmaması sağlamak. Ve çözümü de sanat ile ticareti birleştirmekte bulmuşlar. Şirketler ile lisans anlaşmaları yapılmış. Kimi şirket, Mona Lisa’yı yüz maskesi yapmış, kimisi çanta. Kimi şirket tarihi eserlerin fotoğraflarını telefon kılıflarının üzerine basmış. Bazısı da tişörtlere, hatta üzerine müze envanter numaraları da koymuş ve piyasaya sürmüş. Bazıları da iPhone ve AirPods kılıflarının üzerine fotoğrafları işlemiş. Böylelikle de lisans anlaşması ile müzeye gelir elde edilirken ürünlerde vitrinlerde raflarda yerlerini almaya başlamış. Satışlar mı? İlk bilgilere göre “süper”  

Önceki İçerikŞubat’ta 5 Milyon 390 Bin 755 Kişi Uçtu
Sonraki İçerikİstanbul Modern’de Suluboya Teknikleri Atölyesi
Avatar
Cahit Akyol, CA Yayıncılık ve İletişim Danışmanlığı şirketinin Ajans Başkanı ve kurucusu, turizm haberlerin yer aldığı www.turizmmuhabiri.com adlı haber sitesinin de kurucusu ve Genel Yayın Yönetmeni’dir. 35 yıllık Hürriyet Gazetesi muhabirliği geçmişi olan Akyol yayıncılık hakkındaki engin bilgisi ve onlarca yıllık tecrübesi ile meslek hayatı boyunca sayısız haber,  röportaj ve seri yazılara imza atmış, halen de sektörün içinden olan bir gazetecidir. Akyol, tecrübeli gazetecilerden oluşan kadrosu ile CA Yayıncılık ve İletişim Danışmanlığı şirketinde farklı sektörlerdeki firmalara, kişiye özel PR hizmeti sağlar. CA Yayıncılık ve İletişim Danışmanlığı’nda, marka yönetimi ve “butik tarzda” halkla ilişkiler hizmetlerini yönetir. Şirketinde özellikle marka, hedef çalışması,  projelendirme, konsept geliştirme ve uygulama, kurumsal mesajlar, ürün odaklı mesajlar ve tabii ki, medya ilişkileri konusunda yetkindir. Şirketinin faaliyet alanları, yayıncılık, iletişim danışmanlığı ve halkla ilişkiler ve organizasyondur.