Yayın Salondan Görüntüsü Ekrandan

1465

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatroları, kültür-sanat etkinliklerini sanatseverlere online olarak ulaştırmaya devam ediyor. Sanatseverleri, oyunculuk üzerine atölye programları, çocuklar için özel programlar, hazırlıkları devam eden oyunların provaları, İstanbul’un kültür sanat hayatına yön veren usta isimlerle söyleşiler, uzun süre kapalı gişe sahnelenmiş oyunların tekrar gösterimleri gibi pek çok etkinlik bekliyor.

Mart ayında Şehir Tiyatroları Youtube hesabından sanatseverlerle buluşturulacak etkinliklerin programları söyle;

11 Mart Perşembe 20:00 “Ustalarla Söyleşi” programının konuğu oyuncu ve yönetmen Ersin Sanver. Selçuk Yüksel’in hazırladığı programı Defne Gürmen sunuyor.

12 Mart Cuma 20:00 Çat Kapı Prova’da hazırlıkları devam eden “Kimse Öyle Şeyleri Konuşmuyor Artık” adlı oyununun okuma provası var. Oyun; babalarını 12 Eylül’de kaybeden iki kız kardeşin birbirleriyle ve aileleriyle yaşadıkları çatışmaları, yakın tarihimizde yaşadığımız toplumsal travmalar çerçevesinde ele alıyor. Şirin Gürbüz’ün yazdığı Emre Koyuncuoğlu’nun yönettiği oyunda Bora Seçkin, Can Alibeyoğlu, Ebru Üstüntaş, Hazal Uprak, Kamer Karabektaş, Kutay Kırşehirlioğlu, Radife Baltaoğlu rol alıyor.

13 Mart Cumartesi 11:00 Çocuk Saatinde birçok farklı etkinlik çocukları bekliyor. “Profesör Malumatfuruş’la Denenmemiş Deneyler”, Karagöz Hacivat, Kukla Yapımı ve Hikâye Zamanı programları çocuklarla buluşuyor.

13 Mart Cumartesi 19:00 “Sahnenin Gizli Kahramanları” isimli söyleşinin yeni konuğu sahne Işıkçısı Sabahattin Gündoğdu.

14 Mart Pazar 15:00 “Dünyanın Ortasında Bir Yer” adlı oyun seyirci ile buluşuyor. Oyunda, erkeklerin koşullarını belirlediği bir dünyada sıkışmış kadınların öykülerini konu ediniyor. Törelerin, söylencelerin, toprağa dayalı gücün egemen olduğu yörelerin öyküsünü kadınların yaşadıkları üzerinden anlatıyor ve bireylerin ilişkilerindeki öç kavramına dayalı çatışmaları sunuyor. Özen Yula’nın yazdığı M. Nurullah Tuncer’in yönettiği oyunda; Esra Ronabar, Hüseyin Köroğlu, Eraslan Sağlam, Melahat Abbasova, Ezgi Sümer Yolcu, İrem Arslan Aydın, Tomris İncer, Ümran İnceoğlu, Deniz Evrenol, Ezgim Kılınç, Nurdan Kalınağa, Pelin Budak, Burcu Çoban, Pınar Aygün rol alıyor.

20 Mart Cumartesi 15:00 “Bensu Orhunöz ile Role Hazırlık Atölyesi” gerçekleştiriliyor. Oyunculuk mesleğinde, bir oyuncunun role hazırlanma teknikleri, nelere dikkat etmesi gerektiği, karakter okuma ve değerlendirme gibi belirli çalışmalar bu atölye çerçevesinde katılımcılarla paylaşılıyor.

25 Mart Perşembe 20:00 “Ustalarla Söyleşi” programının konuğu oyuncu Ayşe Kökçü. Selçuk Yüksel’in hazırladığı programı Defne Gürmen sunuyor.

26 Mart Cuma 20:00 Çat Kapı Provada hazırlıkları devam eden “Kutlama” adlı oyununun okuma provası yayınlanıyor. Şehrin en lüks restoranında herkesin birbirini küçümseyerek kendi varlığını yücelttiği, ağzına geleni söylediği, evlilik, tanışma, yükselme gibi nedenlerle sözde “kutlama” yapılan bir akşam yemeği… Kutlama, ömrü boyunca insan hakları mücadelesi vermiş Nobel Edebiyat Ödülü sahibi Pinter’ın son oyunu. Harold Pinter’in yazdığı Yıldırım Fikret Urağ’ın yönettiği oyunda Can Ertuğrul, Damla Cangül Yiğit, Erkan Sever, Hüseyin Köroğlu, Pelin Budak, Seda Fettahoğlu, Selim Can Yalçın, Selin İşcan, Tarık Köksal rol alıyor.

27 Mart Cumartesi 19.00 “Sahnenin Gizli Kahramanları” isimli söyleşinin yeni konuğu aksesuarcı Cengiz Önay.