Böyle Karantina Dostlar Başına

1285

Tayland Hükümeti sınırlarını kademeli olarak açıyor. Ancak negatif korona testi olanların da karantinaya girmesi gerekiyor. Bu arada yetkililer turistlerin rahat etmeleri için “iki haftalık zorunlu koronavirüs karantinasını dileyenler bir yatta bile geçirebilirler” kararı aldı.

Güneydoğu Asya’nın en büyük ikinci ekonomisi olan Tayland, şu anda yirmi yılı aşkın süredir en kötü mali daralmasını yaşıyor. Çünkü ülkenin en büyük gelir kaynağı turizm. Turizm sektörünün geçtiğimiz yılın mart ayından bu yana kapatılması ülkede büyük sorun yarattı. Gelen yabancı yolcular için ticari uçuşlar ve uluslararası yat gelişleri yasağı şu anda kısmen yürürlükte. Aşırı önlem, Covid-19’un Tayland sınırları içinde yayılmasını kontrol etmede etkili. Şöyle ki bugün vaka sayısı 26 bin 441 ölüm sayısı ise 85 kişi. Ancak yine de turistlerin gelmemesi ülke ekonomisinde büyük zorluklara neden oldu. Bu yüzbinlerce kitlesel işsizliğe ve mali sıkıntıya yol açtı.

Tayland hükümeti Temmuz ayında turistler kapılarını açmayı planlıyor. Hatta ülkenin belli başlı 10 turizm şirketi bu konuda geçtiğimiz günlerde Turizm Bakanlığa “Biz hazırız 1 Temmuz da kapıları tamamen açalım” teklifini sundu. Bu arada karantina konusunda da ülkede gelişmeler yaşandı. Negatif koronavirüs testi olan ziyaretçilerin zamanlarını Phuket’te bir yatta veya küçük yolcu gemisinde geçirmelerine olanak tanınması kararı alındı. Bu nedenle ilk olarak bir 100 yat ile bir deneme yapılması planlandı.  Yatlarda karantina alınan turistlerin ateş, tansiyon gibi yaşamsal belirtilerini izleyen ve ayrıca kullanıcının konumlarını gösteren GPS aracılığıyla takip eden akıllı bir bileklik takması gerekiyor. Hükümet, cihazın denizde bile 10 km’lik bir yarıçap içinde bilgi iletebileceğini söyledi. Geçen yıl Mart ayında yabancı turistleri yasaklayan Tayland, turistlerin sahil beldeleri de başta olmak üzere yatlarda da karantina altına alınmaları için hazırlıkları başlattı.