Fuarda Argümanımız; Güvenli Turizm Sertifikasyon Programımız

1350

Dünyanın en önemli turizm ve seyahat fuarı ITB Berlin, Covid-19 pandemisi nedeniyle bu yıl dijital ortamda gerçekleşiyor. Normal şartlar altında sektörün binlerce temsilcisini Berlin’de bir araya getiren fuara bu yılki sanal koşullar altında yapılıyor. Sanal fuara ilgi büyük.

Her yıl Berlin’de düzenlenen dünyanın en önemli turizm fuarı ITB, geçtiğimiz yıl Covid-19 virüsü salgını nedeniyle iptal edilmişti. Bu yıl sanal koşullarda yapan fuara 120 ülkeden iki binden fazla şirket ve turizm şirketi katıldı. Fuar yarın bitiyor. ITB kapsamında Türkiye Turizm Tanıtım ve Geliştirme Ajansı (TGA) Yönetim Kurulu Başkanı Erkan Yağcı ülkemizin tanıtımını yaptı. Yağcı Türkiye’nin Covid-19 virüsü salgınıyla mücadelede en disiplinli ve başarılı ülkelerden biri olduğu belirti. Haziran ayında başlatılan “Güvenli Turizm Sertifikasyon Programı”nın, dünyada türünün ilk örneklerinden biri olduğunu ve diğer ülkelerin turizm sektörü tarafından hızla kabul görmeye başladığını vurguladı. Erkan Yağcı,  “Kültür ve Turizm Bakanlığı olarak 2021 yılında hedeflerimizin 32 milyon ziyaretçi ve 23,3 milyar dolar gelir olarak belirledik” diye sözlerini sürdürdü.

ALMANLAR TATİL ÖZLEMİNDE

Bu arada ülkemize en fazla çok turist gönderen ülkeler arasında yer alan Almanya’da ITB kapsamında yapılan kamuoyu araştırmalarında Almanların yüzde 48’i bu yaz tatile çıkmayı hedefledikleri ortaya çıktı. Sadece yüzde 14’lik bir kesim tatillerini evde geçireceklerini belirtirken, diğerleri ise henüz kararsız olduğu belirlendi.

Bu arada Alman Seyahat Acenteleri Birliği (DRV) Başkanı Norbert Fiebig, Türkiye’de tatil yapmayı istediklerini belirtirken Türkiye’nin farklı tatil bölgelerine “güvenli koridorlar” oluşturulmasını önerdi. Fiebig, “Türkiye, Almanların da çok sevdiği, son derece çekici bir tatil ülkesi. Bu nedenle seyahat acenteleri ve tur operatörlerinin Türkiye’ye seyahat imkanı sunabilmeleri büyük önem taşıyor” dedi.