Türkiye’ye Giriş Formu Dijital Oldu

1508

Ülkeye girişlerde doldurulması gereken ‘Türkiye Giriş Formu’ uygulaması 15 Mart’tan itibaren internet ortamına taşındı. Bu formun Türkiye’ye girişten 72 saat öncesine kadar doldurulması gerekiyor. Bu formla birlikte HES Kodu da oluşturulacak.

Girişlerdeki pasaport kontrol noktalarında yolcular tarafından doldurulan ‘Türkiye’ye Giriş Formu’ internet ortamına taşındı. Pandemi kuralları gereği yolcuların istenen temel bilgilerini ve konaklayacakları yer bilgilerini içeren form artık Sağlık Bakanlığı tarafından oluşturulan register.health.gov.tr isimli resmi internet sitesinden doldurulacak. Yurda giriş yapacak tüm yolcuların 72 saat öncesine kadar belirlenen formu doldurması gerekiyor. Uygulama, transit olarak seyahat eden yolcuları kapsamıyor.

HES Kodu oluşturulacak


Siteye girişte belirtilen belgeleri doldurmak isteyenler için yapılan duyuru da; “Form seyahatten önceki son 72 saat içinde doldurulmalıdır. Bu web sitesinde yer alan bilgilerin; Türkiye’de kalacağınız süre boyunca Covid-19 pandemisi ile ilgili size sağlıklı bilgi aktarabilmek, sizin ve sevdiklerinizin sağlığını koruyabilmek adına doldurulması gerekmektedir. Doldurulan bilgiler ile otomatik olarak şahsınıza özel HES Kodu oluşturulacak ve oluşturulan HES Kodu sayesinde sizin ya da seyahatiniz ve konaklamanız sırasında temas ettiğiniz kişilerin Covid-19 hastası veya temaslısı olması durumunda size ulaşabileceğiz. Bu sebeple bilgilerin doğruluğu ve güncelliği çok önemlidir. Bu formu doldurup doldurmadığınız Türkiye sınırında kontrol edilebilir ve formu doldurmadığınız veya yanıltıcı beyanda bulunmanız durumunda adli ve idari yaptırımlarla karşılaşabilirsiniz. Ayrıca Türkiye’ye girmenize izin verilmeyebilir (Türk uyruklu değilseniz veya Türkiye’de oturum izniniz bulunmuyorsa)” ifadelerine yer verildi. 
15 Mart itibariyle hayata geçmesi planlanan uygulamayla yolcular, daha önce pasaport kontrol noktalarındaki yurda giriş yapmadan önce kendilerine verilen kağıt formlardaki kendilerine  temel bilgilerin yani seyahat ve konaklama bilgilerini bu siteden dolduracak.