Billboard ‘Dinle Yolcu’ Diyor Ve Destanı Anlatıyor

1283

İstanbul Havalimanı işletmecesi İGA Çanakkale Zaferi’nin 106. Yıldönümünü için hazırladığı ‘Dinle Yolcu’ isimli projeyle yolculara anlamlı anlar yaşatıyor. Havalimanına konan billboardun karşısına geçerek 5 saniye billboarda bakıldığında yüz tanıma cihazı sayesinde tablodaki kahraman hareketleniyor ve ‘Dinle Yolcu’ diyerek savaş esnasındaki hikayesini anlatmaya başlıyor

Çanakkale Savaşı’nda verilen destansı mücadeleyi günümüze taşımak amacıyla ‘insan-billboard’ etkileşimi üzerine hayata geçirilen projede; o döneme kadar görülmüş en büyük donanmaya “Dur Yolcu” diyen ve Conkbayırı’nda Mustafa Kemal Atatürk’ün komutasında “Ben size taarruzu değil ölmeyi emrediyorum” sözlerine şahitlik etmiş, askerlerden Seddülbahir Kahramanı Yüzbaşı Yusuf Kenan, Anafartalar’da 56. Fırkada erkek kılığına girerek mücadele veren Hatice Hanım ile Kayserili Mehmet ‘Dinle Yolcu’ diyerek savaş sırasındaki duygularını terminal içerisindeki yolculara anlatıyor.

‘Dinle Yolcu’ projesi için ilk olarak Çanakkale Savaşı esnasındaki yağlı tablolar hazırlanarak billboard afişlerine çevrildi. Billboardların içerisine yüz tanıma cihazı ve gopro kameralar eklenerek billboard çevreleri siper ve bayraklar ile süslendi. Yolcuların billboardlara odaklanmamaları durumunda ise sabit görsel olarak afiş ekranda duruyor. Eğer kullanıcı billboardların karşısına geçerek 5 saniye billboarda baktığında yüz tanıma cihazı sayesinde tablodaki kahraman hareketleniyor ve ‘Dinle Yolcu’ diyerek savaş esnasındaki hikayesini anlatmaya başlıyor. Bu arada alt yazısı da İngilizce olarak geçiş yapıyor.