Ne Vize Verecekler Ne de Gelecekler

1279

Avrupa Komisyonu aşı pasaportu yasa taslağını hazırladı. Komisyon Başkanı Ursula von der Leyen’in tanıttığı ve üye ülkelerin onayına sunulan yasa tasarısı, bu yaz AB içinde ve AB’den onaylı aşıları yaptıranlara seyahat serbestisi getiriyor. Yasa onaylanması halinde 15 Haziran itibariyle yürürlüğe giriyor. Buna göre AB ülkeleri Türk vatandaşlarına vize vermeyecek Türkiye’nin aşısı tanınmadığı için risk bölgesi tanımı da sürecek. Bu da, yaz tatili için ülkemize gelecek turisti büyük oranda etkileyecek.

Sözcü’den Ali Gülen’in özel haberine göre; Sadece AB’den onay alan aşıları olanlar bu pasaportta görülecek ve AB sertifikalı aşılar serbest dolaşımdan yararlanacak. Çin aşısı bu pasaportta yer almayacağı için Türklere de serbest dolaşım yok. “AB içerisinde onaylanmış ve birlik içinde piyasada olan aşılar” kavramı da tasarıya girdi. Yunanistan, Kıbrıs Rum Kesimi ve Avusturya bu maddeyi desteklerini belli etti. Dijital aşı pasaportu yeşil renkli olacak. Karta kişilerin bilgileri ve aşı durumu ile birlikte testleri yazılacak. Aşı yaptırmamış olanların PCR test sonucu girilecek. Bağışıklık kazanmış kişilerin de bu şekildeki bilgileri yer alacak.

Bunun için AB içinde ortak bir “veri bankası” oluşturulacak. AB üyesi ülkelerle uyumlu olanlar bu pasaporta girebilecek. Örneğin aşılamada büyük hız kazanan AB’den aşı onayı alan Pfizer/Biontech aşısını kullanan Israil, AB aşı pasaportunda yer alıyor. Rus ve Çin aşılarını kullanan Macaristan ve Cekya’ya da özel bir uyarı geldi. AB’nin bu iki ülkenin kullandığı ve henüz AB İlaç Ajansı EMA’dan onay almamış Rus ve Çin aşılarını tanımak zorunda olmadığı belirtildi. Bu ülkelerde, bu aşılardan olan vatandaşlar ancak ilk kullanım onayından ve belli prosedürlerden sonra aşı pasaportuna girebilecek ve buna da AB ülkeleri karar verebilecek.

TÜRKİYE AŞI PASAPORTUNDA YOK

Çin aşısı yaptıran Türkler de doğal olarak aşı pasaportunda yer alamıyor. Bu da, Türk vatandaşlarının en azından bu yıl “seyahat serbestisi”nden yararlanamayacağı anlamına geliyor. Aşı pasaportuna dahil olamayınca, AB ülkelerinin Türk vatandaşlarına vize vermeme durumu da devam edecek. Ancak hali hazırda vizesi bulunan ya da vize alabilecek konumdaki Türk vatandaşları PCR test sonucuyla ve karantinada kalarak AB ülkelerine gidebilecek. Türkiye’nin aşısı tanınmadığı için risk bölgesi tanımı da sürecek. Bu da bu yaz Türk turizmini olumsuz etkileyecek.