Elektrikli Uçaklar 2026’da Gökyüzünde

1121

Rolls-Royce ve uçak gövde üreticisi Tecnam, 2026 yılında hizmete sunacakları, kısa mesafe uçuşlara yönelik tamamen elektrikli yolcu uçağı projesi kapsamında İskandinavya’nın en büyük bölgesel havayolu şirketi Widerøe ile güçlerini birleştirdi. Bu birliktelik tamamen elektrikli uçakların geliştirilmesi, Widerøe’nun 2026 yılına kadar ilk tamamen elektrikli uçuşunu yapma hedefine olanak tanır oldu.

Gerçekleşecek birliktelik sayesinde, Rolls-Royce ile Widerøe arasındaki sürdürülebilir havacılıkla ilgili araştırma programı genişletiliyor. Ek olarak, tamamen elektrikli P-Volt uçağına güç sağlamak üzere Rolls-Royce ile Tecnam arasındaki mevcut ortaklık devam ediyor. Widerøe Başkanı Stein Nilsen yaptığı açıklamada şunları söylrdi; “Norveç’in kısa kalkış ve inişe uygun yaygın havalimanı ağı, sıfır karbon emisyon teknolojileri için oldukça ideal bir yapıya sahip. İmza attığımız bu işbirliği sayesinde de, yeni teknolojinin ne kadar hızlı geliştirilebileceğini ve tahmini 2025 yılına kadar sıfır emisyonla uçma hedefimizde doğru yolda olduğumuzu gösteriyoruz.”

Rolls-Royce Electrical Direktörü Rob Watson ise bu konuda şunları söyledi: “Elektrifikasyon teknolojilerimiz, faaliyet gösterdiğimiz pazarlarda 2050 yılına kadar net sıfır karbona ulaşma hedeflerimizi hayata geçirmemize yardımcı oluyor. Bu kapsamda yaptığımız iş birliği ile birlikte, kısa mesafe pazarına yönelik tamamen elektrikli bir yolcu uçağı sunmak için Tecnam ve Widerøe ile mevcut ilişkilerimizi daha da güçlendiriyoruz. Ayrıca bu işbirliği, Rolls-Royce’un havacılık pazarında tamamen elektrikli ve hibrit elektrikli tahrik ve güç sistemlerinin lider tedarikçisi olma hedefini de ispatlıyor.” Program kapsamında, 2026 yılından itibaren Norveç pazarında kullanılabilecek tamamen elektrikli bir yolcu uçağının geliştirilip üretilmesi konusunda gerekli tüm unsurlar ele alınacak. Bu sayede, topoğrafyası nedeniyle bölgesel bağlantı için havacılıktan geniş ölçüde yararlanan Norveç’in, yapılacak proje ile 2040 yılına kadar tüm iç hat uçuşlarında sıfır karbon emisyonuna ulaşması desteklenecek.