AB’nin Aşı Zirvesinde Yokuz

1149

12 Avrupa Birliği üyesi ülke temsilcileri aşı pasaportu için özel toplantı yapıyor. Türkiye Aşı Pasaportu Zirvesi’ne çağrılmadı.

AB ülkeleri 2021 turizmi için Avrupa’yı, “tam ve kısıtlamasız açmak” için özel bir Aşı Pasaportu zirvesi düzenliyor. Zirvenin  Akdeniz, Ege ve Alp Dağları turizmini kurtarmak amacı ile yapıldığı belirtiliyor. Sözcü’den Ali Gülen imzalı habere göre, zirve Avusturya’nın talebi ile toplanıyor. Zirvede Almanya, Fransa, İtalya, Yunanistan ve İspanya başta olmak üzere 26 AB üyesi ülkenin 12’si bu toplantıda yer alıyor. Kıbrıs Rum Kesimi de zirvenin takipçisi olarak katılıyor. Paskalya tatili öncesi gerçekleştirilecek olan zirve, 2021 yaz turizmi için öngörülen Aşı Pasaportu uygulanmasını hızlandıracak. Bu konuda Avusturya Turizm Bakanı Elisabeth Köstinger, 1 Haziran’da hazır olması istenen yeşil renkli AB Aşı Pasaportu’nun sürecini hızlandırmak istediklerini söylüyor. Köstinger, “Önceden yapılacak herhangi bir görüşme ve oylama, bu projeye yardımcı olacaktır. Bu yeşil kart, günlük yaşamda seyahat özgürlüğünü ve normalleşmeyi getirecek” dedi.

Görüşmelerde, Aşı Pasaportu ile karantina yükümlülüğünün kaldırılması, eşitsizlik olmaması için “test ve karantina şartlı” seyahatin hangi şartlarda mümkün olacağı ele alınacak. Konu, AB Komisyonu Başkan Yardımcısı Margaritis Schinas ile de görüşülecek. Aşı Pasaportu, gelirlerinin büyük kısmı turizme bağlı olan Yunanistan, Kıbrıs Rum Kesimi, Avusturya, İtalya ve İspanya gibi ülkeler bir an önce başlatmak istiyor. AB Komisyonu ise hazırladığı yasa tasarısında 1 Haziran tarihini öngördü.