Uçakta Ölüm Riski 7.640.180 Kez Uçuşta 1

1186

Küresel hava trafiğinin yüzde 82’sini oluşturan yaklaşık 290 havayolunu temsil eden Uluslararası Hava Taşımacılığı Birliği IATA uçak kazaları ile ilgili istatistik yaptı. Buna göre ortalama olarak hava yolculuğu için ölüm riski 0.13 olan bir kişi, en az bir ölümlü kaza geçirmeden önce 461 yıl boyunca her gün hava yoluyla seyahat etmek zorunda. Ortalama olarak, bir kişinin yüzde 100 ölümcül bir kaza geçirmesi için 20 bin 932 yıl boyunca her gün seyahat etmesini gerektirdiği ortaya çıktı.

Bu arada Uluslararası Hava Taşımacılığı Birliği (IATA), 2020 yıl Güvenlik Raporu yayımladı. Ticari havayolu endüstrisinin 2020 güvenlik performansı şöyle; Geçen yıl ki kaza oranı, bir milyon uçuşta 1,71. Bu milyon uçuş başına 1,38 kaza olan 5 yıllık (2016-2020) ortalama oranından daha yüksek. IATA üyesi havayollarının kaza oranı, milyon uçuş başına 0,83 oldu ve bu, 5 yıllık ortalama 0,96 oranının üzerinde oldu. Toplam uçuş operasyonları 2020’de yüzde 53 azalarak 22 milyona düştü. Ölüm riski, beş yıllık ortalama 0.13’e kıyasla değişmeden kaldı. Ortalama olarak hava yolculuğu için ölüm riski 0.13… Bir kişinin, ölümlü kaza geçirme oranı 461 yıl boyunca her gün hava yoluyla seyahat ederse sadece 1… Ortalama olarak, bir kişinin yüzde 100 ölümcül bir kaza geçirmesi için 20.932 yıl boyunca her gün seyahat etmesi gerekiyor. Bunu gün hesabına vurursak bir kişin uçak kazasında ölme risk 7 milyon 640 bin 180 Kez Uçuşta gerçekleşiyor. Bu arada IATA’nın Genel Direktörü ve CEO’su Alexandre de Juniac, operasyonların azaldığı bu dönemde ve dünya yeniden açıldığında uçuş programları yeniden inşa edildikçe emniyete daha da keskin bir şekilde odaklanacağız ”dedi. 

Önceki İçerikTHY’nin 2 Uçağına Bomba İhbarı
Sonraki İçerikKemal Erdoğan Sena Turizm’de
Cahit Akyol, CA Yayıncılık ve İletişim Danışmanlığı şirketinin Ajans Başkanı ve kurucusu, turizm haberlerin yer aldığı www.turizmmuhabiri.com adlı haber sitesinin de kurucusu ve Genel Yayın Yönetmeni’dir. 35 yıllık Hürriyet Gazetesi muhabirliği geçmişi olan Akyol yayıncılık hakkındaki engin bilgisi ve onlarca yıllık tecrübesi ile meslek hayatı boyunca sayısız haber,  röportaj ve seri yazılara imza atmış, halen de sektörün içinden olan bir gazetecidir. Akyol, tecrübeli gazetecilerden oluşan kadrosu ile CA Yayıncılık ve İletişim Danışmanlığı şirketinde farklı sektörlerdeki firmalara, kişiye özel PR hizmeti sağlar. CA Yayıncılık ve İletişim Danışmanlığı’nda, marka yönetimi ve “butik tarzda” halkla ilişkiler hizmetlerini yönetir. Şirketinde özellikle marka, hedef çalışması,  projelendirme, konsept geliştirme ve uygulama, kurumsal mesajlar, ürün odaklı mesajlar ve tabii ki, medya ilişkileri konusunda yetkindir. Şirketinin faaliyet alanları, yayıncılık, iletişim danışmanlığı ve halkla ilişkiler ve organizasyondur.