Testin Yoksa Aklından Bile Geçirme

1167

Almanya Sağlık Bakanlığı, havayoluyla yapılan seyahatler için yeni karar aldı. Buna göre hava yoluyla yapılan seyahatlerde test zorunluluğunu genişleten yeni düzenlemenin yarın (Pazar günü) yürürlüğe gireceğini açıkladı. Düzenleme şimdilik 12 Mayıs 2021 tarihine kadar geçerli.

Alman basınına yansıyan bilgilere göre, yeni yönetmelik uyarınca sadece risk bölgesinden gelenlerin değil, Almanya’ya hava yoluyla giriş yapacak olan tüm yolcuların, geldikleri ülkede korona testi yaptırması ve sonucunun negatif olduğunu ispat etmesi gerekiyor. Uçuş öncesi test sonucunun negatif olduğunu ibraz edemeyen kişilerin ise Almanya’ya yolculuk yapmasına izin verilmeyecek.

Almanya’da şimdiye kadarki uygulamaya göre, test zorunluluğu sadece son 10 gün içinde enfeksiyon sayılarının yüksek olduğu ya da mutasyonun yayıldığı ülkelerden gelen yolculular için şart koşuluyordu. Güncellenen yönetmelikte test zorunluluğunun genişletilmesi, “uçuş öncesi testin enfekte kişilerin seyahat etmesi ve bu sırada uçaktaki diğer kişilere virüs bulaştırması, dolayısıyla Almanya’ya da yeni ek vakalar gelmesi riskini azaltacağı” şeklinde açıklanıyor. Testin yanı sıra uçuşlarda maske, fiziksel mesafe ve hijyen zorunluluğu devam edecek. Almanya’da test zorunluluğu, Paskalya döneminde İspanya’nın tatil adası Mayorka’ya gidilip gidilmeyeceği tartışmaları sonrasına genişletildi. Alman hükümeti, vaka sayılarının azalması nedeniyle Mayorka’yı risk bölgesi listesinden çıkarmış ve bunun üzerine havayolu şirketleri yoğun talep nedeniyle uçuşlarını genişletmişti. Bu da Almanya’da vaka sayılarını artırabileceği endişesiyle tartışmalara neden olmuştu. Deutsche Welle Türkçe