Elektronik Bilekliğini Tak Otelden Çıkman Yasak

1182

KKTC 12 Nisan’da ülkede turizmi açıyor. Bir anlamda kapalı devre bir turizme izin çıktı. Nasıl mı? Gerekli prosedürleri yerine getiren turistlerin ülkeye girişlerine izin var. Ancak, gelen turiste Kuzey Kıbrıs Turkcell aracılığı ile geliştirilen elektronik bileklikler takılacak ve turist rezervasyon yaptırdığı konaklama tesislerinin dışına çıkamayacak.

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Turizm ve Çevre Bakanı Fikri Ataoğlu, Sağlık Bakanlığı’na bağlı Sağlık Üst Kurulu ile yaptığı toplantılarda yeni koşullar ve tedbirleri belirlendi. Buna göre “kapalı devre” turizm faaliyetlerine, 12 Nisan 2021 Pazartesi gününden itibaren başlanacağını açıklandı. Bakan Ataoğlu, 12 Nisan 2021 tarihinden itibaren, charter ve tarifeli seferleri kapsayan “kapalı devre” turizm faaliyetleri ile ilgili belirlenen kriter ve tedbirleri şöyle sıraladı;

“Kapalı devre turizm faaliyetleri, charter ve tarifeli seferler için geçerli olacak. Ülkeye girecek turistlerin, çift negatif PCR sonucunu ibraz etmeleri zorunlu. Otel rezervasyonları, acenteler aracılığı ile yapılacak. KKTC’ye gelecek olan turistler, Kuzey Kıbrıs Turkcell aracılığı ile geliştirilen ve kontrolü Kuzey Kıbrıs Turkcell tarafından yapılacak elektronik bileklikler aracılığı ile rezervasyon yapılan turizm konaklama tesislerinin dışına çıkamayacak.

Kapalı devre turizm modeli içerisinde yer alan turizm konaklama tesisleri çalışanları da, tesis dışına çıkmayacak, çalışanlar dışında tesislere dışarıdan giriş yapılmayacak. Belirlenen kriter ve tedbirlere aykırı davranışta bulunanlara, cezai müeyyide uygulanacak.