CRR’de Nisan Konserleri

1600

Cemal Reşit Rey(CRR) Konser Salonu Nisan ayında da CRR YouTube kanalından dopdolu bir programla dinleyicilerine müzik ziyafeti yaşatıyor.

Pandemi nedeniyle konserleri ağırlıklı olarak YouTube kanalı üzerinden sanatseverler ile buluşturan Cemal Reşit Rey(CRR) Konser Salonu’nun nisan ayı konserlerinin listesi belli oldu. Konserlerin dökümü şöyle;  

ÇİZGİDEKİ SESLER;  2 Nisan cuma saat 20.00. Hezarfen San’at Topluluğu, “Çizgideki Sesler” konserinde, bir vücuttan meydana gelmiş görsel ve işitsel sanatları buluşturuyor. Genel Sanat Yönetmenliğini Salih Bilgin’in gerçekleştirdiği projede, müzisyenler eserleri icra ederken Hattat Efdaluddin Kılıç tarafından da aynı anda yazılacak ve bu görüntü barkovizyon ile dinleyicilere aktarılacak. Genel Sanat Yönetmeni ve ney: Salih Bilgin, Tanbur: Birol Yayla, Kanun: Taner Sayacıoğlu, Klasik Kemençe: Kadir Serhat Sural, Perküsyon: Turgut Yiğit Dalar, Kudüm: Hüseyin Özkılıç, Solistler: Taner Yalçın, Muhammed Taha Aras, Sait Berker Seymenoğlu, Murat Avşar, Hattat: Efdaluddin Kılıç

İPEK YOLU MASAL; 6 Nisan salı saat 20.00. Buhara’dan Hotan’a, Merv’den Bakü’ye, Şian’dan İstanbul’a bu kadim yolun mistik şehirlerinden derlenen hikâyelerin ve ezgilerin terennüm edildiği bir İpek yolu masalı. Sanat Yönetmenliğini kanun sanatçısı Seda Tüfekçiğolu, metin kurgu ve sunumunu Mehmed Emin Avanaş’ın gerçekleştirdiği İpek Yolu “Masal”  projesinin müzik düzenlemeleri basgitarda yer alan Erkan Adlin’e ait. Seda Tüfekçioğlu sanat yönetmeni / kanun. Mehmed Emin Avanaş metin kurgu / sunum. Erkan Adlin müzik düzenlemeleri / bas gitar. Melis Tüfekçioğlu proje koordinatörü / vokal. Aziz Hardal gazelhan. Mehmet Metin Özden cümbüş / ud / vokal, Merve Utandı Kalkan vokal. Merve Kıvılcımer vokal, Hüseyin Sert vokal. Baran Aşık mey balaban. Alper Sutay keman. Emrah Akar gitar, Ozan Sarıboğa tuşlu çalgılar. Adnan Güllü ritim / perküsyon, Buğra Murat Kara davul.

DÖRT TELDE DÜNYA TURU: 8 Nisan Perşembe, saat:20.00 Türkiye’de ve yurt dışındaki çellistleri bir araya getiriyor. Çellist Melih Kara, Murat Berk, Köklü Yiğit Tan, İbrahim Aydoğdu, Yaz Irmak, Doğuş Ergin, Yusuf Çelik ve Hakan Hürkan Şahin bu zorlu günlerde çellonun hem naif hem duygusal hem de enerjik sesleri ile müzikseverleri dünya turuna çıkarıyor.

50. ÖLÜM YIL DÖNÜMÜNDE IGOR STRAVINSKI: ASKERİN ÖYKÜSÜ; 9 Nisan Cuma – 10 Nisan Cumartesi saat:20.00 Anlatıcı Erkan Kolçak Köstendil / Avrasya Oda Orkestrası. Ünlü oyuncu Erkan Kolçak Köstendil, tüm zamanların en fenomen bestecilerinden Stravinski’nin müziklendirdiği oyunu “Askerin Öyküsü” ile sizleri baştan sona diri tutacak bu zamansız Faust hikayesine hayat verirken, ressam Pınar Birim eşzamanlı gerçekleştireceği canlı performansla hikayeyi tuvale aktarıyor. İsviçreli yazar Ferdinand Ramuz tarafından, 1.Dünya Savaşı sonrasında Fransızca olarak kaleme alınan hikaye, bir Rus halk masalına dayanır. Sanat tarihinin en sansasyonel fenomenlerinden biri olan Igor Stravinski’nin, okunması, oynanması ve dans edilmesi amacıyla bestelediği bu başyapıt, kasvetli bir Faustian fabl olup, bir prenses, firari bir asker ve önünde sonunda onun ruhuna sahip olacak Şeytan’ın anlatıldığı bir hikâyedir. Ferdinand Ramuz yazan, Selin Tekman çeviri, Erkan Kolçak Köstendil anlatıcı, Pınar Birim ressam, İlkim Temur & Elif Gürlük dansçılar, Orçun Orçunsel şef, Oleksandr Samoylenko keman, Deniz Yurdakul kontrabas, Evrim Güvemli klarnet, Berke Hitay fagot, Timuçin Abacı trompet, Tolga Akkaya trombon, Kerem Öktem vurmalı çalgılar. 

LUDUS ENSEMBLE: 16 Nisan Cuma, saat 20.00 Kemanda Banu Selin Aşan ve Eylül Umay Taş, viyolada Göknil Özkök Sezener, viyolonselde Gözde Yaşar ve konuk sanatçı Mehmet Gökhan Bağcı’nın yer aldığı Ludus Ensemble, CRR Konser Salonu konserinde Schubert’in eserlerini seslendirecek. Schubert’in en son oda müziği eseri, yaylı çalgılar için tek beşlisi 1828’de, ölümünden birkaç ay önce yazılmıştı. Ancak 1850’de bulunarak seslendirilen eser, melodi zenginliği, formu, anlatımındaki ruhsal güçlülük, orkestra sesini veren tını dengesi ve olgunluğuyla Viyana ekolünün en seçkin örneklerinden birisi.

TRIO LIKYA; 20 Nisan Salı saat:20.00 Kemanda Nilgün Yüksel, viyolonselde Poyraz Baltacıgil ve piyanoda Barış Büyükyıldırım’dan oluşan Trio Likya, CRR Konser Salonu için hazırladıkları programda, Maurice Ravel’in La Minör Piyanolu Üçlüsü ve Alfred Schnittke’nin Piyano’lu Üçlüsü’nü seslendirecek. Temelleri 2017 yılının yaz aylarında atılan Trio Likya; hem Türkiye’de, hem de yurtdışında Barok dönemden günümüze ilgi çekici konser programları ve tınılarla dinleyicilere keyifli dakikalar yaşatıyor.

MODAL JAZZ QUARTET & STRING QINTET; 21 Nisan Çarşamba saat:20.00 Bu proje caz standartlarının armonik yapıları üzerine yazılan yeni standartların form yapılarına göre birbirleriyle ilişkilendirilerek çalındığı ve aynı armonik yapı içinde birbirinden oldukça farklı melodilerin de anlam bulacağını işaret eden bir Yavuzoğlu projesi. Bebop müzisyenlerinin ustaca kullandıkları bu yöntem, orjinal adıyla “ Conterfact” aynı zamanda  projenin başlığı. Eğitimciliği, kitapları ve aranjörlüğü ile de bilinen aynı zamanda CRR Caz Orkestrasının şefi olan Yavuzoğlu enstrümanlarında birer virtuöz olan Şenova Ülker, Önder Focan ve Fırtına Kıral’la ve Hem klasik hem de caz orkestralarının aranan yaylı saz icracıları; Bahar Büyükgönenç, Yonca Sülün, Ömür Gören, Burak Kayan, Mert  Gürel’le aynı sahneyi paylaşacak.

GIOVANNI BOTTESINI: KONTRBASIN KRALI 200 YAŞINDA; 28 Nisan Çarşamba saat 20.00 CRR Oda Orkestrası, Şef Can Okan yönetiminde kontrbasın ustası olarak bilinen İtalyan besteci ve orkestra şefi Giovanni Bottesini’nin 200.doğum gününü  özel bir konser ile kutluyor. Can Okan şef, Onur Özkaya kontrbas, Cihat Aşkın keman, Çağ Erçağ viyolonsel.

SUİTE STANPOLITES; 30 Nisan Cuma, saat 20.00 Besteci, caz piyanisti Evrim Demirel’in 3 yıldır içinde yer aldığı “Stanpolites Project” bir trio olarak hayata geçti. Kontrabasta Andreas Metzler ve davulda Riccardo Marenghi’nin yer aldığı bu üçlü genel olarak Demirel’e ait kompozisyonları icra ederek çok sayıda konser gerçekleştirdi. “Çağdaş caz” olarak tanımlanabilecek bu müzik, yazılı kompozisyonların belirlediği yol haritası içinde kolektif doğaçlamalarla ilerliyor ve her performansta yeni bir söyleme ulaşıyor. Suite Stanpolites ise bu projedeki bazı kompozisyonları soyutlayan daha büyük bir tasarım olarak karşımıza çıkıyor. Yaklaşık 1 saati bulan bu kompozisyon caz müziği dilinde yazılmış ve caz müzisyenleri tarafından icra edilen çağdaş bir eser olarak algılanabilir. Çağdaş müzikle cazın ortasında duran bu müzik bir yandan cazın önemli özelliklerinden biri olan kolektif doğaçlama unsurunu barındırırken, bir yandan da çağdaş müziğin normlarını kapsıyor. Evrim Demirel piyano, Andreas Metzler kontrbas, Riccardo Marenghi davul, Şenova Ülker, Barış Yazıcı trompet, Çağdaş Oruç, Batu Şallıel saksofon
Burak Dursun, Altay Acar trombon.