Hem Havada Hem de Yerde Görevdeler

1427

Koronavirüs önlemleri için THY İzmir Adnan Menderes, Esenboğa, Antalya ve İstanbul Sabiha Gökçen Havalimanı’nda hijyen ekipleri görevlendirdi. Ekipler bu havalimanlarındaki yolcuların ve uçuş ekiplerin tüm hijyen tedbirlerinden sorumlu olarak görev yapmaya başladı.

THY’nin Hijyen Uzmanları ilk etapta belirlenen 4 havalimanında devreye girdi. Uygulama daha sonra diğer havalimanların da yapılacak. Yer hizmetlerinde görevli hijyen uzmanları havalimanındaki yolcuların ve ekiplerin tüm hijyen tedbirlerinden sorumlu tutuluyor. Uzmanlar, bilet hizmetlerinden, check-in kontuarlarında, uçağa binişte ve inişte, transfer alanında ve bagaj alanında sorumlu. Bu noktalarda yolcuların ve ekiplerin sosyal mesafe kuralını kontrol ederek gerekli hijyen tedbirlerini uygulatıyorlar.

Hijyen Uzmanları ilk kez koronavirüs tedbirleri kapsamında THY uçuşlarında görev yapmaya başlamıştı. Uzmanlar uçuş sırasında tüm önlemleri alarak seyahat sağlığı için gerekliliklerin yerine getirilip getirilmediğini denetliyorlar. Uçak içerisinde sağlık denetçisi gibi çalışan hijyen uzmanları, yolcuların sağlıklı seyahati için uçak içi tüm hijyen ve sosyal mesafe tedbirlerinin doğru uygulanmasını sağlıyor. Uzmanlar yolcuların uçuş boyunca maske kullanımını da takip ederek, aynı sıradaki yolcuların ikram tüketimi sırasında aynı anda maskelerini çıkarmaması konusunda uyarılarda bulunuyor.