18 Kral ve 4 Kraliçe Kraliyet Kanına Uygun Taşındı

2316

Mısırın başkenti Kahire’de tarihi bir olaya tanık olundu. 18 kral ve dört Kraliçe’den oluşan 22 mumya, Neo-klasik Mısır Müzesi’nden 5 kilometre uzaktaki yeni dinlenme yerlerine taşındı. Mumyalar korunmaları için nitrojenle dolu özel bir kapsüle yerleştirildi ve kapsüllerin stabil kalmalarını sağlamak için de özel tasarlanmış arabalar kullanıldı.

COVID-19 ile ilgili kısıtlamalar nedeniyle turizmin neredeyse tamamen durduğu Mısır’ın zengin antika koleksiyonlarına olan ilgiyi artırmak için tasarlanan tören için Kahire’de bugün tarihi saatler yaşandı. Nil nehri boyunca yolları kapatıldı. Olağanüstü güvenlik önlemleri alındı.

Mısırlı arkeolog Zahi Hawass, “Her mumyayı korumayı sağlamak için nitrojenle dolu özel bir kapsüle yerleştirdik. Özel tasarlanmış arabalarda taşıdık” dedi. Kraliyet kanına ve ulusal hazine statüsüne uygun sıkı güvenlik düzenlemeleri ile mumyalar, Firavunların Altın Geçit Töreni adı verilen yeni Mısır Medeniyeti Ulusal Müzesi’ne taşındı.

17. Hanedan hükümdarı Seqenenre Taa II’den MÖ 12. yüzyılda hüküm süren Ramses IX’a kadar, saltanatlarının kronolojik sırasına mumyalar görkemli bir törenle taşındılar. 67 yıldır hüküm süren ve bilinen ilk barış anlaşmasını imzaladığı hatırlanan Yeni Krallığın en ünlü firavunu Kral II. Ramses ile Kraliçe Hatshepsut’un da mumyaları taşındı. Antik mumyalama teknikleri ile firavunlar korurken, yolculuğu sorunsuz tutmak için rota üzerindeki yollar da yeniden asfaltlandı. Mumyalar Tahrir Meydanı’ndaki Mısır Müzesi’nden Fustat’taki Ulusal Mısır Medeniyeti Müzesi’ne taşındı. Bu olay dünyada türünün ilk örneği oldu. 22 mumyadan 18’i kral ve dördü kraliçeydi. Aralarında Kral Ramses II, Kral Seknen Ra, Kral Tuthmosis III, Kral Seti I, Kraliçe Hatshebut, Kraliçe Merit Amun, Kral Amenhotep I’in karısı ve Kraliçe Ahmose’un mumyaları vardır. -Nefertari ve Kral Ahmose’un karısı taşındı. Mısır, bu yıl hem Fustat’taki Ulusal Mısır Medeniyeti Müzesi’nin hem de Giza’daki Büyük Mısır Müzesi’nin (GEM) açılmasını bekliyor.

Önceki İçerikPaskalya İtalya’ya Kırmızı Getirdi
Sonraki İçerikJAL-Uber Anlaşması Nasıl İşleyecek?
Avatar
Cahit Akyol, CA Yayıncılık ve İletişim Danışmanlığı şirketinin Ajans Başkanı ve kurucusu, turizm haberlerin yer aldığı www.turizmmuhabiri.com adlı haber sitesinin de kurucusu ve Genel Yayın Yönetmeni’dir. 35 yıllık Hürriyet Gazetesi muhabirliği geçmişi olan Akyol yayıncılık hakkındaki engin bilgisi ve onlarca yıllık tecrübesi ile meslek hayatı boyunca sayısız haber,  röportaj ve seri yazılara imza atmış, halen de sektörün içinden olan bir gazetecidir. Akyol, tecrübeli gazetecilerden oluşan kadrosu ile CA Yayıncılık ve İletişim Danışmanlığı şirketinde farklı sektörlerdeki firmalara, kişiye özel PR hizmeti sağlar. CA Yayıncılık ve İletişim Danışmanlığı’nda, marka yönetimi ve “butik tarzda” halkla ilişkiler hizmetlerini yönetir. Şirketinde özellikle marka, hedef çalışması,  projelendirme, konsept geliştirme ve uygulama, kurumsal mesajlar, ürün odaklı mesajlar ve tabii ki, medya ilişkileri konusunda yetkindir. Şirketinin faaliyet alanları, yayıncılık, iletişim danışmanlığı ve halkla ilişkiler ve organizasyondur.