Turizmdeki Yabancı İşçiye Fren

1354

Otel ve turizm tesislerine sınırsız sayıda yabancı işçi çalıştırma hakkı verilmesi planlanan yasa teklifinde yeni düzenlemeler yapıldı o madde tekliften çıkartılarak ve geri adım atıldı.

Halen mevcut kanunlara göre turizm tesislerinde toplam personelin yüzde 10’undan fazla yabancı işçi çalıştırılamıyor. Ancak “Turizmi Teşvik” adı altında AKP milletvekillerinin Meclis’e getirdiği yasa teklifinde, bu oranın yükseltilmesinin önünü açıyordu. Bu madde, bilindiği gibi önce kamuoyunda büyük tepkiler aldı. Söz konusu maddenin geri çekilmesi yönünde AKP, CHP ve İYİ Parti’nin verdiği önergeler kabul edildi. Milyonlarca kişinin işsizlikle boğuştuğu kriz döneminde yabancı işçilere avantaj sağlayan bu madde, tüm partilerin uzlaşması ile tekliften çıkartıldı.

Turizmi Teşvik Kanununda değişiklik yapan yasa teklifi Bayındırlık, İmar, Ulaştırma ve Turizm Komisyonunda değiştirilerek kabul edildi. Sözcü’deki habere göre; Bu madde yasalaşmış olsaydı otel ve turizm işletmeleri Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığından aldıkları izinle hiç bir sınıra tabi olmadan diledikleri kadar yabancı personel çalıştırabileceklerdi. Ayrıca deniz turizmi yapan işletmeler de Ulaştırma Bakanlığından yeterlilik belgesi almaları şartıyla yabancı zabit ve kaptanları işe alabileceklerdi.