THY Test Uçuşuna Çıktı Boeing Sorun Var Dedi

1064

Türk Hava Yolları, uçuş emniyeti gerekçesiyle iki yılı aşkın bir süredir yerde olan Boeing 737 MAX tipi uçakları ile test uçuşlarına başladı. Bu arada Boeing şirketi de, 737 Max serisi uçaklarla ilgili yeni bir sorun bulunduğunu ve bu konu hakkında bazı şirketlere uyarıda bulunulduğunu açıkladı. Bu sefer ki, sorunun elektrik sisteminde olduğu ileri sürüldü.

Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü, geçen hafta Boeing 737-MAX uçaklarının 15 maddelik “Uçuşa Elverişlilik Direktifi” aldı altında şartların uygulanması koşuluyla yeniden uçabileceğini duyurmuştu. Bu kararın ardından THY, iki yıldır park halinde beklettiği uçakları nisan ayında operasyonlarına dahil etmek için harekete geçti. Bunun üzerine pistte bekleyen Boeing 737 MAX tipi TC-LCA ve TC-LCE tescilli uçakları sabah saatlerinde

Atatürk Havalimanı’ndan havalandı. Uçaklar Marmara Denizi üzerinde bir saat boyunca test uçuşu yaptı ve yine Atatürk Havalimanı’na indi. İlk uçuşa ilişkin sosyal medya hesabından bir paylaşım yapan THY Genel Müdürü Bilal Ekşi, yolcusuz havalanan uçaklarda herhangi bir soruna rastlanmadığını belirtti.

737 MAX’TE YENİ BİR SORUN

Bu arada CNN International bir haber geçti. Haberde Boeing, 737 Max serisi uçaklarla ilgili elektrik sisteminde bir sorun olduğu ve bunun hakkında bazı şirketlere uyarıda bulunulduğu ileri sürüldü. CNN’nin haberinde Boeing şirketinin, 16 müşterisine 737 MAX uçakları için yaptığı bildirimde, uçağın elektrik sisteminin bileşenlerinden birinin yeterince topraklı olup olmadığının kontrolünün gerektiği belirtildi. Boeing, bu uyarıdan hangi 16 havayolu şirketinin etkilendiğini veya uçakların kaçının sorundan etkilendiğini açıklamadı. Sorunu çözmek için ABD Federal Havacılık İdaresi ile birlikte çalışıldığını vurgulandı. (Kaynak: CNN)