Ruslar Frene Bastı 533 Bin Tur İptal

524

Rusya Başbakan Yardımcısı Tatyana Golikova, “Türkiye ile Rusya arasındaki normal ve charther uçuşları 15 Nisan-1 Haziran arasında sınırlandırıldı” dedi.

Rusya Başbakan Yardımcısı Tatyana Golikova, Türkiye’de artan vaka sayılarına göre karar alındığını belirterek “Türkiye ile Rusya arasındaki normal ve charther uçuşların 15 Nisan-1 Haziran arasında sınırlandırmasına karşın İstanbul ile Moskova arasında haftada iki uçuş gerçekleşecek. Ayrıca Türkiye’de bulunan Rus vatandaşlarının Rusya’ya dönüşü ve Akkuyu Nükleer Güç Santrali’nin inşasında yer alanların ulaşımı için uçuşlar korunacak” diye konuştu. Türkiye’deki hastalığın seyrini yakından takip etmeyi devam edeceklerinin sözlerine ekleyen Golikova, gelişmelerin olumlu yönde ilerlemesi halinde uçuşların tekrar normale döneceğini söyledi.

533 BİN TUR PAKETİ İPTAL

Bu arada karar, Türk turizmciler tarafından şaşkınlıkla ve hüsranla karşılanırken Rusya Tur Operatörleri Birliği ATOR da, yasak nedeniyle uğranacak tahmini zararı açıkladı. Buna göre “Uçuş yasağı getirilen 15 Nisan-1 Haziran döneminde 533 bin tur paketinin satıldığını bu turlar için 32 Milyar Ruble (yaklaşık 413,7 Milyon Dolar) ödendi” dendi. Türkrus’ta yer alan habere göre de şimdi binlerce kişi, iptaller yüzünden ödedikleri paraları geri alabilmek için tur acentelerini telefon yağmuruna tutmaya başladı. Turistlere ya ileri tarihli Türkiye turu, ya da iç ya veya dış, gidebilecekleri destinasyonda alternatif önerileceği belirtildi. Ancak bu kararın ekonomik krizden çıkmayı Türkiye tur satışlarına bağlayan pek çok şirket için iflas anlamına geleceği ileri sürüldü.