Nusret’e 5 Milyon Dolarlık Telif Hakkı Davası

363

Tuzlama hareketiyle dünya çapında ünlenen Nusret Gökçe’ye telif hakkı davası açıldı. Miami’deki restoranın duvarına resmini yaptıran Gökçe, tasarımları izinsiz olarak peçete, baharatlık ve ıslak mendillerin ambalajlarının üzerinde kullanınca 5 Milyon dolar (Yaklaşık 40 milyon TL’lik) davayla karşı karşıya kaldı. 

Dünya çapında şöhrete kavuşan ve ‘Salt Bae’ adıyla bilinen kasap Nusret Gökçe, bir telif hakkı kriziyle ABD medyasının gündeminde. Türkiye dışındaki ilk restoranını ABD’de açan Gökçe, Miami’deki mekanın tasarımı sırasında William Hicks ve Josphe Lurato isimli iki sanatçıya restoranın duvarlarına kendisini meşhur eden tuzlama hareketini yaptırdı.

Miami’deki restoranda kullanılan duvar resimleri, daha sonra Gökçe’nin Doha, Dubai ve New York’taki şubelerinde de yer aldı. Sanatçılardan Hicks, 2020 yılında Gökçe ve şirketinin söz konusu tasarımları duvarlarda kullanmakla kalmayıp, restoranların camlarında, menülerde, peçetelerde, paket servis kutularında ve baharatlıklarda da kullandığını tespit etti.

Bu durumun kendilerinden izinsiz bir şekilde gerçekleştiğini öne süren Hicks ve Josphe Iurato, Manhattan Federal Mahkemesi’ne başvurdu. Telif hakkı davası açan iki sanatçı, Nusret Gökçe’den 5 milyon dolar (40 milyon TL) tazminat talebinde bulundu. Mahkeme belgelerine göre, Hicks ve Lurato Nisan 2020’de eserlerin kullanımının durdurulması için Gökçe ve şirketine bildirimde bulunsa da bir sonuç alamadı. Dava dosyasında adı geçen şubeler arasında New York, Dubai, Abu Dhabi, Ankara, Etiler, Mykonos ve Bodrum Yalıkavak Marina da bulunuyor. Kaynak: Sözcü