Sabah Uçtu Sonra Siparişi İptal Edildi

267

THY uçak filosunda da bulunan ve 2019 yılında meydana gelen uçak kazalarının ardından uçuşları askıya alınan Boeing 737 MAX tipi uçaklarından ilki, iki yıl aranın ardından bulutlar ile buluştu. Gerekli test uçuşlarının ardından TC-LCA kuyruk tescilli uçak, sabah İstanbul Havalimanı’ndan Ankara’ya sefer yaptı. THY yönetimi bu arada Kamuoyu Aydınlatma Platformu (KAP)’a açıklama yaparak 737 MAX tipi uçakların siparişlerinde değişikliğe gittiğini, 10 adet 737-8 MAX siparişini iptal ettiğini ve 40 adetlik kesin siparişi de opsiyona çevirdiğini bildirdi.

İki yılın ardından Ankara’ya yapılan ilk seferde uçakta THY Genel Müdürü Bilal Ekşi’nin de aralarında bulunduğu 96 yolcu vardı. Saat 10.10’da havalanan ‘Tokat’ adlı TC-LCA kuyruk tescilli Boeing 737 MAX tipi uçak saat 10.55’de Ankara Esenboğa Havalimanına iniş yaptı. Bu arada seferlere başlayacak olan diğer MAX tipi TC-LCE kuyruk tescilli uçağın da önümüzdeki günlerde tarifeli uçuşlara başlayacağı belirtildi. Türk Hava Yolları aynı saatlerde Kamuoyu Aydınlatma Platformu (KAP)’a Boeing 737 MAX tipi uçak siparişlerinde değişikliğe gittiğini, 10 adet 737-8 MAX siparişini iptal ettiğini. 40 adetlik kesin siparişini de opsiyona çevirdiğini bildirdi. THY’den KAP’a şu açıklama yapıldı:

“Ortaklığımız Yönetim Kurulu tarafından, dar gövde uçak ihtiyacının temini kapsamında ilgi açıklamamızda toplam 75 adet B737-MAX uçağının Boeing firmasından satın alınmasına karar verilmişti. Koronavirüs (Covid-19) küresel salgınının havacılık sektörü üzerindeki etkilerine ilişkin mevcut durumu göz önünde bulunduran ortaklığımız, filo planlarını gözden geçirmiş ve yapılan müzakereler sonucunda Boeing firmasıyla mutabık kalarak 75 adet B737 Max uçağın 10 adedinin kesin iptaline, 40 adet uçağın ise 21 Aralık 2021 tarihine kadar opsiyona çevrilmesine karar vermiştir. Ortaklığımız, Boeing’e 21 Aralık 2021 tarihinde veya öncesinde yazılı bildirimde bulunarak opsiyon hakkını kullanabilecektir. Aynı zamanda, mevcutta teslim edilmemiş 13 adet B737 MAX uçağının teslim tarihleri ortaklığımızın operasyonel ve finansal kapasitesi doğrultusunda yeniden planlanmıştır.”