Heathrow’un Tacını İstanbul Kapıyor

251

İngiltere merkezli The Independent Gazetesi’nin turizm muhabiri Simon Calder, Londra’nın dünyaca ünlü havalimanı Heathrow‘un Avrupa Tacını İstanbul’a kaptıracağını belirten bir makale yazdı.

Makalede, “Uluslararası aktarma merkezleri Covid-19 pandemisi bitene kadar İstanbul’un mega havalimanın Avrupa’nın en işlek havalimanı olarak kendisini kabul ettireceğe benziyor” cümlelerini kullandı. Yazıda ayrıca Havacılık Analisti Ralph Anker’in, “Heathrow Havalimanı ve batı Avrupalı rakipleri nihayet koronavirüs salgınından çıktığında yolcu sayısı bakımından İstanbul’un gerisinde kalacaklar” şeklindeki yorumu da yer aldı. Anker, The Independent’a verdiği demeçte; “Ağırlıklı olarak uluslararası trafiğe dayanan Heathrow gibi havalimanları eninde sonunda toparlanacak olsa da, İstanbul’un sınırsız yeni mega havalimanının Avrupa’nın en işlek havalimanı hâline gelmesi muhtemeldir. İstanbul Havalimanı, 2021 yılının Mart ayında 2019 yılındaki yolcularının yüzde 40’ını ağırlayarak, Heathrow Havalimanı’ndan beş kat daha iyi bir performans göstermiş oldu” ifade etti.

Avrupa’da liderliği sürüyor 

Avrupa Hava Seyrüsefer Emniyeti Teşkilatı (Eurocontrol) tarafından hazırlanan uçuş trafiği raporuna göre, İstanbul Havalimanı, 14 Nisan’da icra edilen 604 uçuşla Avrupa havalimanları arasında yine ilk sırada yer aldı. İstanbul Havalimanı’nı, 478 uçuşla Paris Charles de Gaulle ile 474 uçuşla Frankfurt havalimanları takip etti. Amsterdam Havalimanı 451 uçuşla dördüncü oldu. Listede beşinci sırada yer alan, 414 günlük uçuşlu Madrid Barajas Havalimanı’nı Sabiha Gökçen Havalimanı 345 seferle takip etti. Raporda, Avrupa ülkelerindeki havalimanlarının günlük uçuş sayısında ve iç hatlar trafiğinde azalma yaşandığı belirtildi.