Kemer’de Bisiklet Turizmi

329

Antalya’nın önde gelen turizm bölgesi Kemer’de geçen yıl Kemer Belediyesi tarafından hayata geçirilen “Bisiklet Rotaları Projesi” büyük ilgi görüyor. Bölgede bin kilometrelik bisiklet ağı oluşturulması sonrasında rotalar kısa sürede bisiklet tutkunları tarafından keşfedildi. Bölge amatör ve profesyonel sporcuların antrenman ve gezi amaçlı olarak tercih ettikleri bir alan oldu.

Pandemi döneminde en çok tercih edilen bireysel sporların başında gelen bisiklet sporu, Kemer’in ilkleri arasında girmeye başladı. Yerli ve yabancı bisikletli turistler, rotaları takip ederek antik kentler, koylar, yaylalar ve Beydağlarının içerisinde eşsiz bir deneyim yaşıyor. Turizm tesislerinin yanı sıra iklim avantajı ile bahar aylarında oldukça ılıman bir bölge olan Kemer’de karlı dağlar ile Akdeniz’in maviliklerini bir arada sunan bölge bisiklet turizmi ile yeni bir çıkış yakalamış durumda. Yol ve dağ bisikleti için çeşitli zorluk seviyelerine sahip rotalarda bisiklet tutkunları, Akdeniz güneşinin tadını çıkarırken muhteşem doğası ile Kemer’de bisiklet tatilinin keyfini çıkartıyor.

Kemer Belediye Başkanı Necati Topaloğlu, bisiklet turizmi ile ilgili yaptığı açıklamasında, geçen yıl hayata geçirdikleri bisiklet rotaları projesinin meyvelerini kısa sürede vermeye başladığını söyledi. Turistlerin bisikletleriyle antrenman ve gezi amaçlı Kemer’e geldiklerini ifade eden Başkan Topaloğlu, “Kemer, konaklama tesisleri, coğrafyası ve iklim avantajı ile bisiklet turizmi için adeta bir cennet diyebiliriz. Misafirlerimiz otellerinden çıkıp kısa sürede ulaştıkları Beydağları bölgesindeki rotalarda aktivitelerini gerçekleştirerek gün boyu bölgenin güzelliklerinde pedala basıp eşsiz bir gün geçirme imkânı buluyorlar. Kemer, mevcut turizm potansiyelinin yanı sıra artık bir bisiklet turizmi destinasyonu oldu” dedi.