Senin Annen Bir Melekti Yavrum

703

Kezban Arca Batıbeki’nin yönetmen babası Atıf Yılmaz ve oyuncu annesi Nurhan Nur’dan ilham alarak hazırladığı eserlerin yer aldığı “Senin Annen Bir Melekti Yavrum” sergisi Merdiven Art Space’te açılıyor.

1984’ten bu yana, farklı platformlarda, kadın ve popüler kültür üzerine yaptığı işlerle tanınan, Türkiye’de güncel sanatın önemli sanatçılarından olan Kezban Arca Batıbeki; “Senin Annen bir Melekti Yavrum” isimli kişisel sergisinde sanatseverlere annesinin sinema fotoğraflarından yola çıkarak hazırladığı ve çeşitli sanat pratiklerini bir araya getirdiği eserlerini sunmaya hazırlanıyor. Sanat pratiğinde nostalji öğelerinin belirginliğiyle de tanınan Kezban Arca Batıbeki, yeni sergisinde, Türk Sinema tarihinde önemli yerleri olan babası Yönetmen Atıf Yılmaz ve Sinema/Tiyatro oyuncusu annesi Nurhan Nur’ la paylaştığı çocukluğununiz lerini; sinematografik sahneler, fotoromanlar, alt kültür, klişe, kitsch ve pop kavramları çerçevesinde gerçekleştirdiği sanatsal üretimleriyle izleyiciyle paylaşıyor.

Nurhan NUR

Annesine yönelik içsel ve dışsal kuşatmayı ele alan son sergisi “Senin Annen Bir Melekti Yavrum”, Batıbeki’ nin duygu yüklü andaçlara sahip üretimlerinden önemli bir örnek oluyor. Sanatçının annesi Nurhan Nur’un, gerçek film karelerine referans gönderen tıpkı kostümler ve pozlarla yapılan güncel çekimlerinin geçmiş/bugün arasında zihni ve bedeniyle yaptığı içsel yolculuk ve anne/kız arasında yaşanan duygusal metaforlar serginin hareket noktasını oluşturuyor. Sergide ayrıca Nur’un Türkiye’de bir dönem Türk Sinemasının yerini alan fotoromanlara yaptığı çekimlerden seçilmiş örnekleri kullandığı resimler, mekan yerleştirmesi ve Video yerleştirmeleri gibi farklı işler, iki farklı jenerasyonun; fotoğraf, video, enstalasyonlar ve yeni teknoloji üzerinden kendi dönemlerine bakışlarını irdeliyor. Sergi; 6 Mayıs – 6 Haziran tarihleri arasında Merdiven Art Space de pazar ve pazartesi günleri hariç 11-18.00 saatleri arasında izlenebilir. Adres: Meclis-i Mebusan Cad. Murat Han 31/1 Fındıklı (Gökkuşağı Merdivenlerinin köşesi)