Bunu Okumadan Havalimanına Gitmeyin

229

İstanbul Havalimanı Mülki İdari Amirliği tam kapanma döneminde iç hat uçuşu olan yolcular için seyahat belgesi ibraz etme zorunluluğu getirildiği, dış hat uçuşu olan yolculara ise herhangi kısıtlama ve sınırlandırma getirilmediği açıklandı. Bu arada 17 Mayıs 2021 Pazartesi günü saat 05.00’a kadar sürecek olan Tam Kapanma Dönemi’ne ilişkin bir de duyuru yayımladı.

İstanbul Havalimanı Mülki İdare Amirliği duyurusunun ana hatları şöyle: “İçişleri Bakanlığı Genelgesi’nde kapanma döneminde yapılacak yurt dışı seyahatlere ilişkin herhangi bir kısıtlama/sınırlandırma getirilmemiştir. Bu çerçevede; yurt dışı bağlantılı (geliş ya da gidiş) uçakla seyahat edecek yolcuların yurt içi aktarma uçuşları ile ikametlerine bağlantılarını (geliş/gidiş dahil) sağlayacakları diğer ulaşım araçlarıyla (özel araç, otobüs, tren vb) yapacakları seyahatlerde, yurt dışı uçuşlarını belgelemek kaydıyla, seyahat izin belgesi almalarına gerek yoktur. Zorunlu haller nedeniyle yurt içinde seyahat etmesi gereken vatandaşlarımız ise zorunlu halin varlığını belgelendirmek kaydıyla; e-devlet üzerinden İçişleri Bakanlığına ait e-başvuru ve ALO 199 sistemleri üzerinden ilgili Seyahat İzin Kurulu’ndan izin almak kaydıyla seyahat edebileceklerdir. Bu çerçevede; İstanbul ve çevre illerinde bulunan vatandaşlarımızdan aşağıda sayılan zorunlu haller nedeniyle yurt içinde İstanbul Havalimanı’nı kullanarak hava yolu ile seyahat edeceklerin gidiş uçuşlarına başlamadan önce İstanbul Havalimanı Mülki İdare Amirliği-Seyahat İzin Kurulu’ndan veya ilgili valilik/kaymakamlıktan seyahat izni almaları ve sorulduğunda seyahate izin verildiğine ilişkin cep telefonlarına gönderilecek kısa mesaj ile birlikte HES kodunu ibraz etmeleri gerekmektedir.

İçişleri Bakanlığı Genelgesi’ne Göre Yurt İçi Seyahatlerde Zorunlu Hal Sayılacak Durumlar:

• Tedavi olduğu hastaneden taburcu olup asıl ikametine dönmek isteyen, doktor raporu ile sevk olan ve/veya daha önceden alınmış doktor randevusu/kontrolü olan, • Kendisi veya eşinin, hastanede tedavi gören birinci derece yakınına ya da kardeşine refakat edecek olan (en fazla 2 kişi), • Bulunduğu şehre son 5 gün içerisinde gelmiş olmakla beraber kalacak yeri olmayıp ikamet ettikleri yerleşim yerlerine dönmek isteyen (5 gün içinde geldiğini yolculuk bileti, geldiği araç plakası, seyahatini gösteren başkaca belge, bilgi ile ibraz edenler), • ÖSYM tarafından ilan edilmiş merkezi sınavlara katılacak olan, • Askerlik hizmetini tamamlayarak yerleşim yerlerine dönmek isteyen, • Özel veya kamudan günlü sözleşmeye davet yazısı olan, • Ceza infaz kurumlarından salıverilen.  

Bu arada; tam kapanma kararı öncesinde satın alınmış olsa bile Tam Kapanma Dönemi’ne denk gelen tarihlerde yurt içi uçak biletleriyle yapılacak seyahatler için de zorunlu hallerin varlığına bağlı olarak seyahat izni alınması gerekmektedir. ara