İsviçre’nin Yeni Turizm Elçisi Federer

263

Günümüzde dünya kamuoyunun en iyi tanıdığı İsviçreli şüphesiz Roger Federer. Ünlü tenisçi İsviçre turizmini dünyaya tanıtmak için resmen ‘İsviçre’nin Turizm Elçisi’ seçildi.

İsviçre Ulusal Turizm Ajansı yetkilisi Gilles Dind bu tercihlerini şu sözlerle açıkladı: “Roger (Federer) dünyanın en iyi tanıdığı İsviçre vatandaşı. Ünlü olmasının ötesinde mükemmel de bir imajı var: sempatik, nispeten kolay erişilebilir. Değişmeyen, olduğu gibi kalan bir insan. Ve ülkesine son derece bağlı. Mükemmel bir turizm elçisi.”

Dünya şampiyonu tenisçi de bu yeni görevini çok ciddiye alıyor. De son côté, le tennisman prend son rôle très à cœur. “Ben her zaman kendimi İsviçre’yi temsil edermiş gibi kabul ediyorum. Sadece Olimpiyatlarda veya milli maçlarda değil, ‘Oyun, İsviçre’ diye anons edildiğinde veya İsviçre bayrağı görüldüğünde. Benim için, adımın yanında her an bir İsviçre bayrağı var. 22 yıldır profesyonel tenis hayatımda her an bununla övündüm.”

Federer kısa videolarla ülkesini, doğduğu kent olan Basel’i ve diğer kentleri tanıtacak. Ve bu tanıtım kampanyasından alacağı paranın tamamı da ‘imkanı olmayan çocukları’ desteklemek için kurduğu vakfa gidecek. Ağustosta 40 yaşına girecek olan Roger Federer Dünya Tenis Klasmanı’nda bugün (hâlâ) 8. sırada olsa da dünya tenisinin en önemli isimlerinden biri. Kariyerinde 20 Grand Slam, 6 Grand Slam finali bulunan Federer 5 yıl üst üste (2004-2009) dünya sıralamasında 1 numara idi.