Aşılı Kişilere Seyahati Teşvik Edin

211

Uluslararası Hava Taşımacılığı Birliği (IATA), Avrupa Komisyonu (EC) Başkanı Ursula von der Leyen “Avrupa Birliği ülkelerinin ABD’de aşılanmış yolculara sınırsız erişim hakkı vereceği yönündeki çabalar teşvik edilmelidir” dedi.

Ursula von der Leyen bu adımın doğru yönde atılmış bir adım olduğunu vurgulayarak “Bu adım insanlara pek çok nedenden dolayı umut veriyor. Seyahat etmek, sevdikleriyle yeniden bir araya gelmek, iş fırsatları geliştirmek ya da işe geri dönmek. Bu umudu yerine getirmek ve niyetleri ayrıntıları çok önemlidir. Havayollarının sadece ABD’den değil, aynı zamanda onaylanmış aşıları kullanan tüm ülkelerden aşılananlar için koşulsuz seyahat etmesini sağlayacak halk sağlığı kriterleri ve zaman çizelgeleri dâhilinde plan yapabilmesi için Avrupa Komisyonunun endüstri ile birlikte çalışması zorunludur.  Avrupa İlaçlar Birliği tarafından. Aşı sertifikaları için aynı derecede kritik olan açık, basit ve güvenli dijital süreçler olacaktır. IATA Travel Pass, test sertifikalarında olduğu gibi endüstriye ve hükümetlere aşı durumunu yönetme ve doğrulama konusunda yardımcı olabilir. Ancak dijital aşı sertifikaları için dünya çapında tanınan standartların geliştirilmesini hâlâ bekliyoruz. İlk adım olarak, AB’nin Avrupa Yeşil Sertifikasını benimseme sürecini hızlandırması hayati önem taşımaktadır” dedi.

AŞI OLMAYANLAR DIŞARIDA BIRAKILMAMALI IATA Genel Müdürü Willie Walsh da, Başkan von der Leyen’in yorumlarını memnuniyetle karşılarken, seyahat özgürlüğü aşı olamayanları dışarıda bırakmamalıdır. Negatif COVID-19 test sonuçlarının sunulması da seyahati kolaylaştırmalıdır. Bunun merkezinde, komisyonun kullanım için onayladığı ve etkili, uygun ve uygun maliyetli kritik kriterleri karşılayan hızlı antijen testlerinin AB hükümetleri tarafından kabulü var. Seyahat özgürlüğü, yalnızca aşılara erişimi olanlarla sınırlandırılmamalıdır. Sınırları güvenli bir şekilde yeniden açmanın tek yolu aşılar değildir. Hükümetlerin risk modellerinin COVID-19 testini de içermesi gerekir” dedi.