Avrupa’nın Çöp Kutusu Olduk

209

Türkiye’de plastik atık ithalatı son 16 yılda 196 kat arttı. Bu sayede de Türkiye, 2020 yılında da Avrupa’dan en çok plastik atık alan ülkesi oldu. Avrupa cennet ülkemize günde 241 kamyon plastik çöp gönderiyor.

Çin’in 2018 yılındaki plastik atık ithalatı yasağının ardından plastik çöplerin yeni adresi olan Türkiye’de her sene plastik atık ithalatı katlanarak artmaya devam ediyor. Geçen yıla göre plastik atık ithalatında yüzde 13 artış gerçekleşti. Bu her gün 241 kamyon dolusu plastik atığın ülkemize gelmesi demek. Türkiye’ye geldi. Son 16 yılda ise Avrupa’dan Türkiye’ye gelen plastik atıklar 196 kat arttı. Greenpeace ekibinden Mine Yormaz’ın Adana’da çektiği görüntüler, ithal edilen plastiklerin bir kısmının doğaya atıldığını ya da yakıldığını gözler önüne sermişti. Nisan 2021’de yeniden Adana’ya yapılan saha gezisinde durumun değişmediği ortaya çıktı. Greenpeace Akdeniz’in, ‘Türkiye plastik çöplüğü olmasın’ diyerek başlattığı projede plastiklerin çevreye, deniz canlılarına ve en nihayetinde insan sağlığına yönelik tehlikelerine karşı plastik atık ithalatının acilen yasaklanmasını talep ediyor. 2010 yılında 200 bin tonun altında plastik atık ülkemize giriş yaparken 2020 yılında 650 bin tonu aştı.

SLOVENYA BİLE ÇÖP GÖNDERİYOR

Greenpeace Akdeniz’in Avrupa İstatistik Ofisi (Eurostat) ve İngiltere Ulusal İstatistik Dairesinin topladığı veriler şöyle: Türkiye, 2020 yılında Avrupa Birliği ülkeleri ve İngiltere’den toplam 659 bin 960 ton plastik atık ithal etti. 2019 yılında Avrupa’dan Türkiye’ye gelen plastik atık miktarı 582bin 296 tondu. 1 yılda plastik atık ithalatı yüzde 13 arttı. Türkiye 2020 yılında da Avrupa’dan en çok plastik atık alan ülke oldu. Türkiye Avrupa plastik atık ihracatının yüzde 8’ini karşıladı. Plastik atık ithalatı son 16 yılda (2004’ten bu yana) ise 196 kat arttı.  Türkiye’ye 2020 yılında en çok plastik atık gönderen ilk beş ülke: İngiltere (209,642), Belçika (137,071), Almanya (136,083), Hollanda (49,496), Slovenya (24,884) oldu.

ÇÖP İTHALATI YASAKLANMALI

Greenpeace Akdeniz Biyo-çeşitlilik Projeler lideri Nihan Temiz Ataş, Türkiye’nin “Sıfır Atık” hedefine her geçen gün katlanarak artan ithal plastik atıklarla ulaşmasının mümkün olmadığını belirterek acilen ithalatın yasaklanması gerektiğini belirtti. “Geçen yıl başlattığımız ‘Türkiye Plastik Çöplüğü Olmasın’ kampanyamız sonucunda Çevre ve Şehircilik Bakanlığı plastik atık ithalatı kotasını düşürdü; bu adımın güzel ancak yeterli olmadığını o zaman da söylemiştik. Verilerden ve sahadan gördüğümüz kadarıyla Avrupa’nın en büyük plastik çöplüğü olmaya devam ediyoruz. Hatta kotanın düştüğü günden sonra da artış devam ediyor. Bu durum, denetim mekanizmalarının sıkılaştırılması gerektiğini gösteriyor. Bununla birlikte Çevre ve Şehircilik Bakanı, Ocak ayında hedefin sıfır atık ithalatı olduğunu belirtti. Bakanlığın bu taahhüdünü acilen gerçekleştirerek plastik atık ithalatı yasağı eylem planını açıklamasını, denetim ve şeffaflık mekanizmalarını artırmasını talep ediyoruz.”