Bakan: Hedef 1 Haziran

249

Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, “Hedefimiz, 17 Mayıs’tan sonra vaka sayısı olarak 5 binin altına indirip 1 Haziran itibarıyla turist trafiğini açmak. Bu yıl hedef 30 milyon turist” dedi.

Son gelişmelerin ardından Türkiye’nin turizmde bu yılki hedefi ile ilgili Reuters’ın sorusunu yanıtlayan Ersoy, Türkiye’nin koronavirüs ile mücadele için çok daha sıkı önlemler aldığını belirterek, “Vaka sayılarındaki düşüşün bu hafta daha da hızlandığını görüyoruz. Tahminimiz doğru çıkarsa 17 Mayıs itibarıyla vaka sayıları 5 binin altına inecek. Hedefimiz, 1 Haziran itibarıyla turist trafiğini açmak için 17 Mayıs’tan sonra vaka sayısı olarak 5,000’in altına inmek. Bu sayıya düşebilirsek 30 milyon hedefimizi hala koruyoruz.”

Bu arada Pandemiye bağlı güvenlik endişeleri ve seyahat kısıtlamalarının etkisiyle 2020 yılında Türkiye’ye gelen yabancı ziyaretçi sayısı yüzde 71.74 düşüşle 12.73 milyon kişi oldu. Turizm Bakanlığı’nın açıkladığı son verilere göre bu yıl ocak-mart döneminde ise yabancı ziyaretçi sayısı yüzde 54 düşüşle 1.95 milyon olarak gerçekleşti.