Roket Dünyaya Düşüyor Olasılıklarda İstanbul’da Var

254

Çinliler tarafından fırlatılan ve gelecekte ‘Çin Uzay İstasyonu’ için kullanılması planlanan ‘Long March 5b’ isimli roket kontrolden çıktı. Roketin Dünya’ya düşebileceği açıklandı. Roketin düşebileceği bölgeler arasında New York, Madrid ile birlikte İstanbul’un da bulunduğu ileri sürülüyor.

Geçtiğiniz haftalarda Çin’den uzaya fırlatılan ve yörüngeye yerleşen ‘Long March 5b’ isimli roketi için kritik bir uyarı yapıldı. Space News’ta yer alan habere göre, uzmanlar 21 tonluk roketin kontrolden çıktığını ve Dünya’ya inmesi planlanan alanların dışına düşebileceğini belirtildi. Harvard Üniversitesi’nde araştırma yürüten uzay bilimci Jonathan McDowell, roket parçalarının kuzey ve güney yarımkürede 41’nci enlemler arasına düşebileceğini iddia etti. 10 Mayıs’tan önce düşmesi beklenen ve 33 metre uzunluğunda olan roketin New York, Madrid, İstanbul ve Pekin, Şili ve Yeni Zelanda için tehdit oluşturduğu belirtildi. Kontrolsüz bir biçimde yerleşim yerine düşmesi halinde onlarca kişinin hayatını kaybedebileceği ifade edildi.

Uzay bilimci Jonathan McDowell, rokete ilişkin şöyle iddialarda bulundu; “Geçtiğimiz yıl uzaya yollanan Long March-5B roketinden büyük metal parçalar gökyüzünde uçuşmuş ve Fildişi Sahili’nde birçok bölgeye zarar vermişti. Çoğu yeryüzüne düşmeden yanıp yok oldu ama yeryüzüne düşen büyük metal parçalar da vardı. Kimse yara almadan kurtulmuştu. En son Mayıs 2020’de yine Çin tarafından fırlatılan bir roketin enkazı Fildişi Sahili’nde bulunan köylere düşmüştü.