Konserve Aslan Avı Yasaklanıyor

275

Güney Afrika hükümeti, ülkelerinde büyük kedilerin para karşılığı av turizm ile avlanmasını, kemiklerinin, dişlerinin postları vücut parçalarının turistik eşyası olarak satışını yasaklayacak büyük bir koruma hamlesi başlatma kararı aldı. Bu kararın “esir aslan” endüstrisini sona erdirmek için büyük adım olduğu belirtirdi.

Güney Afrika, nesli tükenmekte olan türlerin uluslararası ticaretine ilişkin sözleşme tarafından aslan kemikleri, pençeleri ve dişlerini satmak veya ihraç etmek için özel bir izin verilen tek ülke. Ve bunlar “esir tutulan” aslanlardan elde ediliyordu. Güney Afrika’nın bu duyurusu, vahşi yaşamda veya tanınmış koruma parklarında yaşamaya bırakılan ikonik türleri görmek isteyen vahşi yaşam grupları tarafından coşku ile karşılandı. Çevre uzmanları, aslanların sağlıksız ve etik olmayan koşullarda tutulduğunu söylüyor ve nihayetinde öldürülmek üzere yetiştirilip vücut parçalarını Asya’da geleneksel ilaçlarda kullanılmak üzere satıldığını üzüntü verici olduğunu söylüyordu. World Animal Protection’ın yaban hayatı araştırma başkanı Dr. Neil D’Cruze, Güney Afrika’nın bunu sona erdirmek için “cesur bir karar” verdiğini söyledi ve “Bu artık hayvanları bir meta olarak görmek ve onlardan kâr elde etmek anlamına gelmeyecek” dedi.

ASLANLAR NEDEN SALDIRMIYOR

Bu arada merak edilen bir konu var. Aslan neden? avcıya saldırmıyor. Çünkü Afrika’da aslanlar para ile avlanıyor. Bu av türüne “konserve avı” deniliyor. Aslanın karşısındaki bu kötü avcıya saldırmıyor. Bunun nedeni de aslanın evcil olması. Çünkü bu aslanlar insanlar tarafından yetiştiriliyor. Bu nedenle aslan avcıdan kokmuyor ona saldırmadığı gibi kaçmıyor da. “Konserve avlanma” olarak bilinen bu iğrenç uygulama, dileriz, tüm dünyada kaldırılır.