737 MAX’larda Yine Sorun

282

Boeing 737 MAX serisi uçaklarda şimdi de yeni bir elektrik-topraklama sorunu ortaya çıktı. Bunun üzerine 737 MAX uçaklarını kullanan Southwest Airlines, American Airlines ve United Airlines, 60’tan fazla uçağını hizmetten kaldırdı. Bu uçaklardan THY’nin filosunda da var. THY, uçak filosunda bulunan ve 2019 yılında meydana gelen uçak kazalarının ardından uçuşları askıya alınan Boeing 737 Max tipi iki uçağı, iki yıllık aradan sonra bir ay önce gökyüzü ile buluşturdu.

Yaklaşık 100 adet 737 MAX uçağını etkileyen sorunun düzeltilmesi için FAA’den onay alan Boeing, yapılan incelemelerin ardından havayolu şirketlerine düzeltmelerle ilgili iki bülten gönderdi. Bu süreçte çok sayıda yeni uçak teslimatı yapılamadı. Boeing teslimatlara devam etmek için çalışmaların tamamlanmak üzere olduğunu duyurdu.

FAA Yöneticisi Steve Dickson MAX filosunun yaklaşık dörtte birini etkileyen elektrik sorununun “oldukça basit bir düzeltmeye” ihtiyaç duyacağını söyledi. FAA’dan yapılan açıklamada, sorundan etkilenen diğer havayolu şirketleri arasında Cayman Airways, Copa Airlines, GOL Linhas Aereas, Iceland Air, Minsheng Leasing, Neos Air, Shanding Airlines, SilkAir, Spice Jet, Sunwing Airlines, TUI, Turkish Airlines, Valla Jets Limited, WestJet Airlines ve Xiamen Airlines’ın yer aldığı belirtildi.

MAX UÇAKLARINDA NE OLMUŞTU

10 Mart 2019 tarihinde Etiyopya’nın Addis Ababa kentinden 149 yolcu ve 8 mürettebatı ile Kenya’nın Nairobi kentine uçuş yaptığı sırada düşen Boeing 737 Max 8 tipi uçaktan kurtulan olmadı. 2018 yılı üretim tarihli uçağın aynı modeli de 29 Ekim 2018’de adı büyük bir kazaya daha karışmıştı. Endonezya Lion Havayolları’na ait Boeing 737 Max 8 tipi uçak, Jakarta-Pangkalpinang seferini yaparken denize düştü. Kazada 181 yolcu ve 8 mürettebat yaşamını yitirdi. Etiyopya Havayolları’nın düşen Boeing 737 Max 8 ile beraber aynı model uçağın son 5 ayda ikinci kez düşmesi sonrası dikkatler Max 8 tipi uçaklara çevrilmişti. Dünya genelinde birbiri ardına havayolu şirketleri Boeing 737 Max 8 tipi uçakları yere indirme kararı almışlardı. Uçaklar bu yıl uçmaya başladı.

.