Tatar Geri Adım Attı ‘ERCAN’ Adı Değişmiyor

291

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Cumhurbaşkanı Ersin Tatar 1974 Kıbrıs Barış Harekatı sırasında şehit olan Pilot Binbaşı Fehmi Ercan’ın adını taşıyan Lefkoşa’daki Ercan Havalimanı’nın adını değiştirmek istedi. Tatar’ın bu girişimi Türkiye’de ve Kıbrıs’ta tepkileri de beraberinde getirdi. Vatandaşlar, “havaalanının ismine dokunma” sloganıyla kampanya başlattı. Çığ gibi büyüyen tepkiler sonrası Cumhurbaşkanı Tatar, geri adım atmak zorunda kaldı.

Tatar’ın tepkilere neden olan isim değiştirme girişimine Başbakan Ersan Saner de karşı çıktı ve “Kendi evlatlarını hiçe sayarak bir ülkenin vatan olmasını sağlayan şehitler, bizim için en önemli noktadadır. Gündemimizde böyle bir konu yok” diyerek son noktayı koydu. Başbakan Saner, şehit Ercan’ın oğlu Doç. Dr. Hakan Ercan ‘ı telefonla arayarak havalimanı isminin değişmeyeceğini bildirdi. SÖZCÜ’de Emin Özgönül imzalı habere göre; 13 yaşındayken babasını kaybeden Hakan Ercan, yaptığı açıklamada, şunları söyledi: “Bütün kaygım 86 yaşındaki annem duymadan bu konuyu çözüme kavuşturmaktı. Başbakan Ersan Saner bizi aradı, annemin de anneler gününü kutladı. Çok gururlandık. Başbakan ve bakanlara, Kıbrıs Türk halkına, Türkiye’den destek verenlere teşekkür ederim, minnettarım.”

Şehit’in torunu Selen Ercan imza kampanyası başlatmıştı

1974 Kıbrıs Barış Harekâtı’nda şehit olan Pilot Binbaşı Fehmi Ercan’ın adını taşıyan Ercan Havalimanın adı değiştirilme girişimini şehit pilotun ailesi kararı üzüntüyle karşılamış, torun Selen Ercan da konu ile ilgili imza kampanyası başlatmıştı. “Rahmetli şehit dedemin ve Kıbrıs Barış Harekâtı şehitlerimizin anısına yapılan bu vefasızlık bizi derinden incitmiştir” demişti. Bu arada Ercan Havaalanı’nın adının değişmesi, uluslararası havacılık kuruluşlarında kayıtlı 49 yıllık ECN kodunun da değişmesi anlamına geliyordu. KKTC uluslararası alanda tanınmasa da havacılık sektöründe Ercan için ECN kodu kullanılıyor. İsim değişikliği sonrası sivil pilotlar içinde karışıklık olabileceği ileri sürülüyordu.

ŞEHİT FEHMİ ERCAN: 1935 Balıkesir doğumlu Şehit Pilot Binbaşı Fehmi Ercan, 181’inci filo komutanıydı. 1971’de bir yıl Kıbrıs Türk Alayı’nda görev yaptı, Türkiye’nin muhtemel bir müdahalesi sırasında vurulacak hedefleri belirledi. Binbaşı Fehmi Ercan, 1974 yılında Kıbrıs Barış Harekâtında 6. Kolordu nezdinde İleri Hava CumhurbaşkanıKontrolörü Tim Komutanı olarak adaya çıktı ve Alay Komutanı Albay İbrahim Karaoğlanoğlu ile birlikte 20 Temmuz 1974’te harekâtın ilk günü roket saldırısı sonucu 39 yaşında şehit oldu. Mezarı Girne’deki şehitlikte bulunuyor.