Rusya’dan Müjde Bekliyoruz

279

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın, Kültür ve Turizm Bakanı Ersoy ve beraberindeki heyet, Rusya’da salgından sorumlu Başbakan Yardımcısı Golikova ile bir araya geldi.

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy ve Sağlık Bakan Yardımcısı Tolga Tolunay 10 kişilik bir heyetle Rus muhataplarıyla görüşmek için sabah saatlerinde Moskova’ya uçmuştu. Türk heyeti Rusya’da salgından sorumlu Başbakan Yardımcısı Tatyana Golikova başkanlığındaki Rus heyetle görüştü. Görüşmede alınan tedbirler ve vaka sayısındaki düşüşü anlatıldı, Rusya’nın uçuş yasağını kaldırması için görüşmelerde yapıldı. Turizm bölgelerinde alınan önlemler üzerinde de duruldu.

Sputnik’in haberine göre görüşmede, Türkiye ve Rusya arasında karşılıklı uçuşların sürdürülmesi ve Rus turistlerin Türkiye’ye güvenli bir şekilde seyahat edebilmesi için alınması gereken önlemler de ele alındı. Öte yandan artan vaka sayıları sonrasında Türkiye’ye uçuşlarını 45 gün süreyle durduran Rusya ile temaslarda ele alınacak bir diğer başlık ise Rusya’dan aşı tedarik konusu olduğu belirtildi.

Türkiye ile Rusya, Sputnik V aşısının tedarik edilmesi konusunda anlaşma sağlamıştı. İlk aşıların haziran ayının ilk haftasında Türkiye’ye ulaşması bekleniyor. Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın ve beraberindeki heyetin, bu sürenin daha erkene çekilmesi ve aşı miktarının artırılması için temaslarda bulunduğu vurgulandı. Bu arada Rusya’nın kısıtlamayı kaldırıp kaldırmayacağı ise merak edilirken tüm turizm camiası da Rusya’dan müjdeli haberler bekliyor.