Rehberler Zor Durumda

212

Türkiye Turist Rehberleri Birliği (TUREB) Başkanı Suat Tural, koronavirüs pandemisi nedeniyle rehberlerin 19 aydır işsiz olduğunu bu nedenle geçim sıkıntısı içinde olduklarını söyledi.

Suat Tural turist rehberlerinin hem kredi ödemelerinin ertelenmesine hem de hibeye ihtiyaçları olduğu belirterek “Sezon zaten 2019’un Kasım ayında bitmişti. Yani aslında rehberlerin işsizlik süreci pandemiden 5 ay önce başlamıştı. Bu durumda rehberler neredeyse 19 aya varan bir süredir işsizlikle mücadele ediyor. TUREB girişimleri ve Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy’un çalışmalarıyla 2020 yılı Nisan ayında turist rehberlerine yönelik açıklanan destek kredisine başvuranların 3’te biri bu krediden faydalanamadı” dedi.

TUREB Başkanı, turist rehberlerin büyük çoğunluğunun serbest meslek erbabı olarak mesleklerini yürüttüklerini ve esnaf tanımına girmediklerini, yine büyük çoğunluğunun sosyal güvenlik şemsiyesi içinde de yer almadığını vurgulayarak, bu sebeple son açıklanan esnaflara yönelik hibeden faydalanabilmelerinin mümkün olmadığının ileri sürdü. Devletin açıkladığı destek planından turist rehberlerinin de faydalanabilmesinin önemini savunan Tural, sözlerini şöyle tamamladı; “Yaklaşık 9 bin meslektaşımız için oluşturulacak hibe imkânı hem meslektaşlarımız hem de sektörümüz için hayati önem taşımaktadır. Bu dönemde verilecek hibe hem moral artışına hem de umutların ayakta kalabilmesine yol açarak meslektaşlarımızın sektörde kalmasına imkan tanıyacaktır.”