TUİ İptal Etti Rusya Bekletiyor

192

TUI, İngiltere hükümetinin sarı ve kırmızı listesinde yer alan Türkiye dâhil 9 ülkeye, yapacağı turları, Temmuz ayına kadar iptal etti. TUI yetkilileri kararı, seyahat kuralları konusunda süregelen belirsizlik nedeniyle aldıklarını açıkladı. Bu arada Rusya da bugün 5 ülkeye uçuş izni verdi. Ancak Türkiye bu listede yok.

Dünyanın tatil devi TUİ 27 Haziran’a kadar sarı ve kırmızı listedeki 9 ülke için turların iptal edildiğini açıkladı. İngiltere hükümetinin sarı listesindeki Bulgaristan, Kosta Rika, Dominik Cumhuriyeti, Mısır, Meksika, Fas, Tunus ve kırmızı listedeki Türkiye turları için TUI tarafından 27 Haziran’a kadar düzenlenecek turlarla ilgili iptal kararı alındı. Şirket iptallerden etkilenen tüm müşterilere isterse para iadesi alabilecek ya da daha sonraki bir tarihe veya alternatif bir tatile geçip bir rezervasyon teşviki alabileceklerini duyurdu.

Ruslara 5 Ülke Serbest

Bu arada Türkiye’yle uçuşları 1 Haziran’a kadar sınırlayan Rusya, İzlanda, Malta, Meksika, Portekiz ve Suudi Arabistan’a uçuşlarını başlattı. Ayrıca Omsk, Sıktıvkar, Çelyabinsk, Magnitogorsk ve Ulan-Ude şehirlerindeki havalimanlarından yurt dışı uçuşlarına da izin verildi. Rusya’dan, Güney Kore, Finlandiya ve Japonya’ya tarifeli uçuş sayısını artırıyor. 1 Haziran’a kadar olan Türkiye’ye uçuş sınırlamalarının kaldırılıp kaldırılmayacağı ise ay sonuna kadar belli olacağı ileri sürülüyor.