Venedik’te Kruvaziyer Protestosu

164

Covid 19 pandemisi nedeniyle 17 aydır yapılamayan kruvaziyer seferleri başladı ama Venedik’te büyük gemilere karşı olanlar, MSC Orvchesra’nın tarihi şehrin limanına yanaşmasını protesto etti. Ellerinde No Grandi Navi (Büyük Gemiler Yok) pankartları ile denizden ve karadan gösteri yaptılar ve İtalyan hükümeti tarafından “kandırıldıklarını” ileri sürdüler.

Çünkü İtalyan Hükümeti Mart ayı sonlarında yolcu gemilerinin San Marco Meydanı’nı geçip tarihi merkeze yanaşmasının yasaklanacağını duyurup gemilerin Marghera sanayi limanına yönlendirilmesine ilan etmişti. İtalyan Başbakanı Mario Draghi da hükümetinin kruvaziyer gemilerinin Venedik’in tarihi merkezinden uzaklaştıracakları açıklamasını üzerinden 3 gün geçmeden 92 bin tonluk MSC Orkestra gemisinin Venedik’ten hareket etmesi kent sakinlerini şaşkına çevirdi.

UTANÇ VERİCİ

Cruise seferlerinin yeniden başlaması sadece esnafları sevindirdi. MSC Orchestra, gemisi 650 yolcu ile Güney İtalya’daki Bari’ye hareket etti. No Grandi Navi (Büyük Gemiler Yok) adlı aktivist grubun lideri Tommaso Cacciari, “İtalyan hükümeti yalnızca Venedik vatandaşlarını değil, tüm dünyadaki gazeteleri ve kamuoyunu kandırmakta çok başarılı. Bu protestonun amacı, hükümetin farkına varmasını ve açıklamasını sağlamaktır. Tüm dünyaya bu durum açıkladılar ama yine de burada büyük gemiler var. Utanç verici” derken  gemilerin Venedik’e girmesinin tek yolunun Giudecca kanalından geçtiği; Haziran 2019’da MSC tarafından işletilen 13 güverteli bir gemi iskeleye ve tekneye çarpıp 5 kişin yaralanmasına neden olmuştu hatırlatmasını yaptı. Bu arada geçim kaynakları kruvaziyer endüstrisine bağlı olan esnafları destekleyen bir hareket olan Si Grandi Navi tarafından da karşı protesto düzenlendi.